Türkiye’den Hollanda’ya gönderilen konteynerde 1.124 kilo kokain ele geçirildi

Türkiye’den Hollanda’ya gönderilen konteynerde 1.124 kilo kokain bulunduğu. Rotterdam limanında özel eğitimli narkotik köpekleri, otomobil lastikleri arasına gizlenmiş kokaini tespit etti . Kokainin piyasa değeri yaklaşık 84,5 milyon euro.

Kokain nasıl bulundu?

Hollanda Savcılığı, Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’den gönderilen bir konteynerin dikkat çektiğini belirtti. Konteynerin içinde otomobil lastikleri vardı. Ancak köpeklerin tepki vermesi üzerine yapılan aramada, lastiklerin arasına gizlenmiş 23 balya ve 19 spor çanta içerisinde bin 124 kilo kokain bulundu .

Savcılık, ele geçirilen uyuşturucuların “değiştirme partisi” adı verilen bir yöntemle alıcılar tarafından limanda, daha önce yüklendikleri konteynerden alınarak, kontrol edilmeyen bir başka konteynere taşındığını söyledi . Bu şekilde uyuşturucuların gümrükten kaçırılmaya çalışıldığı düşünülüyor.

Kokainin yüklendiği konteynerin Türkiye’den, Rotterdam yakınlarındaki Hellevoetsluis kasabasında bulunan bir şirkete gönderildiği belirlendi . Savcılık, son günlerde çok sayıda kişinin uyuşturucu kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınan kişilerin bu olayla bağlantısı olup olmadığını araştırılıyor .

Ele geçirilen uyuşturucunun Özel Yardım Timi tarafından imha edildiği bildirildi .

Hollanda’da uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele

Hollanda, Avrupa’nın en büyük uyuşturucu pazarlarından biri olarak biliniyor. Ülke, hem tüketim hem de üretim açısından önemli bir rol oynuyor. Özellikle sentetik uyuşturucuların üretimi ve ihracatı konusunda Hollanda lider konumda.

Hollanda’da uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmek için çeşitli kurumlar ve birimler görev yapıyor. Bunlardan en önemlisi Hollanda Ulusal Polisi’nin bünyesindeki Uyuşturucu ve Organize Suç Müdürlüğü’dür. Bu birim, ulusal ve uluslararası düzeyde uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili soruşturmalar yürütüyor.

Ayrıca Hollanda Gümrük Teşkilatı da uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede önemli bir rol oynuyor. Gümrük memurları, limanlarda, havaalanlarında ve sınır kapılarında gelen ve giden eşyaları kontrol ediyor. Özel eğitimli narkotik köpekleri de bu kontrollerde kullanılıyor.

Hollanda Savcılığı da uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili davalara bakıyor. Savcılık, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan yargılanan kişilere yüksek cezalar verilmesini talep ediyor.

Hollanda’da uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmek için uluslararası işbirliği de yapılıyor. Hollanda polisi ve savcılığı, diğer ülkelerin polis ve adli makamlarıyla bilgi paylaşıyor ve ortak operasyonlar düzenliyor.

Türkiye’den Hollanda’ya gönderilen konteynerde 1.124 kilo kokain bulunması, Hollanda’da uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede önemli bir başarı olarak görülüyor. Bu olay, uyuşturucu kaçakçılarının kullandığı yöntemleri ve güzergahları da ortaya çıkardı.

NHY / Cumhuriyet, BBC Türkçe, Deniz Haber