Şili Devlet Başkanı, 50 Yıl Sonra Kayıp Kurbanlar İçin Adalet Arayışını Başlatıyor

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, 11 Eylül 1973’te gerçekleşen askeri darbenin 50. yılında, diktatörlük döneminde kaybolan kurbanların aranmasına yönelik bir girişimi başlattı. Boric, bu girişimin kurbanların ailelerine ve ülkenin demokratikleşmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Boric, başkent Santiago’da yaptığı açıklamada, “Bugün, kaybolan kurbanların aranmasına yönelik bir girişimi hayata geçiriyoruz. Bu girişim, kurbanların akıbetini ortaya çıkarmak, adaleti sağlamak ve anılarını yaşatmak için çalışacak” dedi.

Boric, girişimin Şili Devlet Başkanlığı tarafından koordine edileceğini ve kurban ailelerinin, insan hakları örgütlerinin, bilim insanlarının ve sivil toplumun katılımını içereceğini belirtti. Boric, “Bu girişim, kaybolan kurbanların aranmasında uluslararası standartlara uygun bir metodoloji geliştirecek ve bu konuda uzmanlaşmış bir ekip oluşturacak” diye konuştu.

Salvador Allende

Boric ayrıca, girişimin Şili’nin geçmişiyle yüzleşmesine ve demokratikleşmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Bu girişim, Şili’nin tarihindeki en karanlık dönemden çıkardığımız dersleri gösteriyor. Bu dönemde yaşanan insan hakları ihlallerini asla unutmayacağız ve tekrarlanmasını önlemek için mücadele edeceğiz” dedi.

Şili’de 1973-1990 yılları arasında iktidarda olan General Augusto Pinochet faşist rejimi sırasında yaklaşık 3 bin 200 kişi öldürüldü veya kayboldu. Yaklaşık 40 bin kişi de işkence gördü veya siyasi tutsak olarak alıkonuldu. Rejimin kurbanlarının yakınları ise halen adalet arayışını sürdürüyor.

NHY/ Euronews

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku