Prof. Dr. Nazan Savaş’tan çarpıcı iddia: Asker kıyafeti giydirilmiş siviller vardı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, depremin ilk günlerinde sivil kişilere asker üniforması giydirildiğini öne sürdü.

“Bizzat kendi yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum” diyen Savaş, şunları söyledi:

– Depremin ikinci günü Jandarma’nın bahçesinde konuşlanan AFAD çadırına girdim. Sahipsiz cenazelerin fotoğrafların çekilmesini söylemek için gitmiştim. İlgili kişiyi sordum. Genç, iri-yarı yapılı asker kıyafetli birini gösterdiler.

– Bu kişinin yanına gittim. Konuyu söyledim. Asker kıyafetli genç bana dedi ki, “Nazan Hanım ben sizi tanıyorum. Ben Karaksi köyünden …. kişiyim. Biz cenaze çıkarmaya yardımcı oluyoruz. Bize asker kıyafeti giydirdiler” dedi.

– Bu durum depremin ilk günlerinde askerin olmadığının göstergesidir. AFAD koordinasyon çadırında bile milletin efendisi köylümüz vardı.

Savaş, sivillere asker kıyafeti giydirilmesiyle ilgili olarak “Bu durumun iki yönü var. Birincisi, yardım eden bu çocukları korumak, diğeri, askerin yokluğunu göstermemek. İlk günlerde sahada asker kıyafetlilerin ne kadarı askerdi, bilemiyorduk” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku