Mızraklı’nın Yeniden Yargılandığı Davanın Duruşması Yarın

Yarın görülecek duruşmada Mızraklı’nın kaderi belli olacak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, 22 Ekim 2019’dan beri “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklu bulunuyor. Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu ve yeniden yargılama başladı. Mızraklı’nın yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması yarın (11 Eylül) Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Mızraklı, ilk duruşmada yaptığı savunmada, davanın siyasi olduğunu ve kayyım atamalarının hukuki bir dayanağı olmadığını söyledi. Mızraklı, “4 yıldır bir iftiracının beyanlarıyla tutuklu bulunuyorum. Mahkeme heyeti olarak sizlerin, gerçek ile doğruyu, yalan ile gerçeği birbirinden ayırt edecek yetenekte olduğunuza inanıyorum. Aynı iftiracının beyanlarıyla yargılananların beraat ettiğini biliyorum. Benim ise yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunmam mahkemenizin hukuki takdirinin çok ötesinde bir durumu gösteriyor. Bu durum hukuk ile açıklanamaz. Bu bir kumpas davasıdır” dedi.

Mızraklı, Kürt sorununun çözülmemesinin hukuksuzlukların kaynağı olduğunu belirterek, “Biz de direncimizi buradan alıyoruz. Hiçbir zaman boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz” diye konuştu.

Mızraklı’nın avukatları ise, müvekkillerinin seçilmiş bir belediye başkanı olduğunu ve tutukluluğunun devam etmesinin halk iradesine saygısızlık olduğunu ifade etti. Avukatlar, Mızraklı’nın derhal tahliye edilmesini talep etti.

Mızraklı’nın yarın görülecek duruşmasına çok sayıda siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katılacak. Duruşma öncesi Amed Adliyesi önünde basın açıklaması yapılacak.

NHY/ MA

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku