IŞİD Lidreri Bağdadi’nin ‘sağ kolu’ Türkiye’de saklanıyormuş!


Ebubekir el-Bağdadi’nin sağ kolu olarak bilinen Sami Casim’in Türkiye’de saklandığı ortaya çıktı. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Sami Casim’in gizli bir operasyonla Türkiye’de yakalandığını duyurdu.

Fransız Haber Ajansı (AFP), Iraklı bir üst düzey askeri yetkiliye dayanarak verdiği haberde, ABD tarafından aranan ve IŞİD’in mali sorumlusu olduğu belirtilen Sami Casim’in düzenlenen gizli operasyonla Türkiye’de ele geçirildiğini duyurdu.

AKP hükümetinden konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yapılmadı.

AFP, daha önce IŞİD’in “2. numarası” olarak bilinen Sami Casim’in 2014 yılında IŞİD’in Musul’da yerleştiği dönemde örgütün “Maliye Bakanı” gibi davrandığını yazdı.

ABD başına 5 milyon dolar ödül veriyor

Sami Casim’in yakalanmasına yardımcı olacaklar için ABD’nin 5 milyon dolar mükafat vaat ettiği biliniyor.

Irak Başbakanı Kazımi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin ülkede yapılan seçimleri takip ettiği sırada istihbarat biriminin de ülke sınırları dışında en zorlu operasyonlarından birini gerçekleştirdiğini belirtti.

Irak Başbakanı, söz konusu operasyonda IŞİD’in mali sorumlusu ve eski elebaşı Bağdadi’nin yardımcısı Sami Casim olarak bilinen kişinin yakalandığını kaydetti. Kazımi, operasyona ve yerine ilişkin ise detaylı bilgi vermedi.

IŞİD, Haziran 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

IŞİD elebaşı Ebubekir el-Bağdadi, 26 Ekim 2019’da Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de ABD Özel Kuvvetlerinin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilmişti.