Greenpeace’ten geri dönüştürülmüş plastik konusunda uyarılar

Plastik kirliliği, gezegenimizin karşı karşıya olduğu en büyük çevresel sorunlardan biri. Her yıl milyonlarca ton plastik atık, denizlere, nehirlere, topraklara ve havaya karışıyor. Plastik atıkların çoğu, hayvanlara ve insanlara zarar verebilecek kimyasallar içeriyor.

Plastik üretimini azaltmak yerine, plastik endüstrisi ve bazı hükümetler, plastik geri dönüşümünü kirliliğe bir çözüm olarak sunuyor. Ancak geri dönüşüm, plastik sorununu çözmekten çok uzak.

Çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace, geri dönüştürülmüş plastiğin daha zehirli olabileceği ve kirliliğe çare olamayacağı konusunda uyardı. Greenpeace, 2021 yılında yayınladığı “Geri Dönüşüm Efsanesi” adlı raporda, geri dönüştürülen plastiklerin genellikle toksik alev geciktiriciler, benzen ve diğer kanserojenler, bromlu ve klorlu dioksinler gibi çevresel kirleticiler ve vücudun doğal hormon seviyelerinde değişikliklere neden olabilecek kimyasallar içerdiğini belirtti.

Rapora göre, geri dönüştürme işlemi sırasında plastikler ısıtılıyor, eritiliyor ve yeniden şekillendiriliyor. Bu süreçte, plastiklerdeki kimyasallar salınabiliyor veya yeni kimyasallar oluşabiliyor. Ayrıca, geri dönüştürme tesisleri de çalışanlar ve çevre için sağlık riskleri oluşturuyor.

Greenpeace, geri dönüştürme oranlarının düşük olduğunu, geri dönüştürülmesi mümkün olan plastiklerin bile genellikle yakıldığını, gömüldüğünü veya ihraç edildiğini vurguladı. Raporda, “Plastiklerin yakılması veya gömülmesi iklim değişikliğine katkıda bulunurken, ihraç edilen plastik atıklar da gelişmekte olan ülkelerde kirlilik ve adaletsizlik yaratıyor” denildi.

Greenpeace, plastik kirliliğini sona erdirmenin tek gerçek çözümünün plastik üretimini büyük ölçüde azaltmak olduğunu savundu. Greenpeace, kullanılmış plastiklerin mümkün olduğunca “yeniden kullanılması ve atıkların yakılması ya da gömülmesini içermeyen atık imha teknolojilerinin geliştirilmesi” gerektiğini söyledi.

Greenpeace ayrıca, 2024 yılı sonuna kadar üretimden imhasına kadar plastikleri “tüm var olma döngüsünü” kapsayan bir anlaşma geliştirmeyi kabul eden 173 ülkeye çağrıda bulundu. Greenpeace, bu anlaşmanın “plastik üretimini azaltmak için bağlayıcı hedefler içermesi ve plastik atıkların ihraç edilmesine son vermesi” gerektiğini belirtti.


Kaynak
https://www.greenpeace.org/turkey/blog/plastigin-gercek-maliyeti/
https://www.greenpeace.org/turkey/blog/neden-plastik-belgeseli-plastik-geri-donusum-efsanesinin-acimasiz-gercekligini-aciga-cikariyor/
https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/greenpeace-geri-donusturulmus-plastik-konusunda-uyardi-2084351