Erdoğan neden Babala TV’ye çıkmıyor?…

NHY, Uğur Kaymaz


Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ikinci turu öncesinde Babala TV‘de yayınlanan Mevzular Açık Mikrofon programına katıldı. Bu program, Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasında cesaretli bir adım olarak değerlendirilebilir. Çünkü programda, Kılıçdaroğlu’na muhalif olan ve daha önce Babala TV’ye başvuran kişiler soru sordu. Programın formatı gereği, Millet İttifakı’na destek veren kişilerin yer almadığı belirtildi.

Programın çekimleri 7 saat sürdü ve Kılıçdaroğlu, sorulara samimi ve açık bir şekilde yanıt verdi. Programda gündeme dair pek çok konu ele alındı. Kılıçdaroğlu, ekonomi, eğitim, adalet, dış politika, terörle mücadele, Kürt sorunu, CHP’nin politikaları ve vizyonu gibi konularda görüşlerini paylaştı. Ayrıca programda, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu‘na yönelik gelen eleştiriye de cevap verdi.

Programın izlenme oranları da rekor kırdı. 12 saatte 10 milyon kişi tarafından izlendi. Programın sunucusu Oğuzhan Uğur da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, programın çok ilgi gördüğünü ve Kılıçdaroğlu’nun performansının takdir edildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun Babala TV’deki performansı, onun seçmenle doğrudan iletişim kurma becerisini ve cesaretini gösterirken, Erdoğan‘ın neden Babala TV’ye çıkamadığı ise merak konusu oldu.

Erdoğan, muhalif seçmenin sorularını yanıtlamaktan mı korkuyor? Yoksa kendisine yöneltilen eleştirileri ve suçlamaları savuşturacak argümanları mı yok? Ya da FETÖ ile ilişkisini açıklayacak bir izahatı mı bulamıyor? Örneğin, Kılıçdaroğlu’nun programda izlettirdiği videoda, Erdoğan’ın FETÖ lideri Gülen’e “Gurbette olup şu vatan topraklarının hasreti içerisinde olanları aramızda görmek istiyoruz” sözlerine cevap veremeyeceğinden mi çekiniyor yorumları yapılıyor.

Kılıçdaroğlu, program öncesi yaptığı bir paylaşımda, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da çağrıda bulunmuştu: “Pazar akşamı çekimdeyiz. Salonda ağırlık AK Partili gençlerimizden oluşacakmış. Dolayısıyla yabancı yok, seni de bekleriz Recep Tayyip Erdoğan. Gençlerin önünde mertçe yüzleşelim.” Ancak Erdoğan, bu çağrıya kulak asmadı ve Babala TV’ye çıkmadı.

Erdoğan’ın Babala TV’ye çıkmasını, hem kendisi hem de Türkiye için faydalı olacaktır. Hem kendisine yöneltilen iddialara cevap verme fırsatı bulacak, hem de halkın nabzını tutarken “korkmadığını” gösterecek. Hem de demokratik bir ülkede Cumhurbaşkanının herkesle diyalog kurması gerektiğini gösterecektir, yorumlarıda yapılmakta. Ancak bu yorumların Erdoğan’ı böyle bir yayına katılmaya kışkırtma amacı taşıdığı gözden kaçmadı… .