Gazeteci Dicle Müftüoğlu yarın mahkemede: Dayanışma çağrısı yapıldı

Diyarbakır’da görev yapan Mezopotamya Ajansı (MA) editörleri Dicle Müftüoğlu ve Sedat Yılmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ‘örgüt üyesi’ ve ‘örgüt yöneticiliği’ suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Sekiz aydır tutuklu bulunan Müftüoğlu, yarın Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Müftüoğlu’nun avukatı Resul Temur, müvekkilinin uzun süredir yargı tacizine maruz kaldığını belirtti. Dicle Müftüoğlu hakkında daha önce birçok dava açıldığını ancak sonuç alınamayınca tanık beyanları ile tekrar hedef alındığını ifade etti. Temur, savcılığın, gerçeği yansıtmayan tanık beyanlarının doğruluğunu araştırma ihtiyacı duymadığını söyledi.

Tutarsız iddialara dikkat çeken avukat Temur, Mezopotamya Ajansı’nda çalışmanın, meslektaşıyla yaptığı görüşmelerin, ortak baz istasyonundan sinyal verilmesinin örgüt yöneticiliği suçlamasına delil olarak sunulduğunu belirtti. Ayrıca, Dicle Müftüoğlu’nun sosyal yaşamının bile aslında örgütsel faaliyetleri gizlemek amacıyla yaşandığı iddia edilmiş.

Avukat, yarınki duruşma öncesinde tüm gazetecileri ve destekçileri dayanışma göstermeye çağırdı. Dicle Müftüoğlu’nun sekiz ay sonra ilk defa mahkeme karşısına çıkacağını belirten Temur, dosyadaki delil durumu ve gazeteci Müftüoğlu’nun faaliyetleri göz önüne alındığında, tahliye umudunu taşıdıklarını dile getirdi. Bu duruşmada gösterilecek dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)