Firari FETÖ’cüler Can Dündar’ı hedef aldı

Gazeteci Can Dündar’ın hazırladığı 15 Temmuz belgeseli ‘Köprü’, ilk gösterimini dün akşam saat 22.15’te gerçekleştirdi. Belgesel 43 dakika uzunluğunda. Darbe girişimine giden süreci ve sonrasında yaşananları kendi penceresinden aktarıyor Can Dündar. Belgeselde, o gece köprüde öldürülen askerlerden Burak Dinler’in ablası Fadime Yeditepe, Der Spiegel dergisinin o dönemki Türkiye muhabiri Maximilian Popp ve Almanya’nın Türkiye Büyükleçisi Martin Erdmann’ın yorumlarına yer veriliyor.

Gülen’in konuşmalarına yer verdi

Belgeselin bir bölümünde, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in ’99 yılında yaptığı “Bütün anayasal müesseselerdeki kuvveti kendi cephenize çekeceğiniz ana kadar her adım erken sayılır” konuşması da yer alıyor. Can Dündar, belgeselde Gülen-Erdoğan iş birliği ile her alandaki laik ve ilerici kadroların tasfiye edildiğini ifade ederek “Yerine dinci kadrolar yerleştirildi. Artık önlerinde engel kalmamıştı… Birbirlerinden başka” yorumunu yapıyor.

Fethullah Gülen’in uzun vadeli bir strateji belirlediğini söyleyen Dündar, önce dershaneler kurduklarını, burada yetiştirdikleri çocukları hukuk fakültelerine, polis akademilerine, askeri okullara yerleştirdiklerini anlattı. Burada okuyan öğrencileri kendi yurtlarında barındırıp dini eğitimler verdiklerini söyleyen Dündar, “Bu okullarda yetişenler savcı, kaymakam, siyasetçi ve komutan oldu. Erdoğan 2002’de iktidara geldiğinde Gülen’in kadrolarını hazır buldu” dedi.

Firari FETÖ’cüler Can Dündar’ı hedef aldı

Belgeselin yayımlanmasından sadece birkaç saat sonra firari FETÖ’cüler Can Dündar’ı hedef almaya başladı. Sosyal medya hesaplarından belgeseli kötüleyen FETÖ’cüler, belgeseli ‘sığ’ olmakla suçladı.

Firari FETÖ’cü Adem Yavuz Arslan, sosyal medya paylaşımında  “Can Dündar’ın Köprü belgeselini niyahet bulup izleyebildim. Bazı kesimleri çıkarsan A Haber döne döne yayınlar… Erdoğan dersaneleri kapatmış, Gülen 17 Aralık operasyonuyla intikam almış, darbeye yeltenmiş Facetime ile halk sokağa çıkıp darbeyi bastırmış… Özeti bu…” ifadelerini kullandı.