FEDAŞ işçileri 44 gündür direniyor: Enerji işkolunda iş cinayetleri artıyor

Tunceli’de bulunan ve Enerji-Sen üyesi olan Aksa Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (FEDAŞ) işçileri, yaşam koşullarını iyileştirmek ve iş güvenliği önlemlerini artırmak amacıyla 44 gündür direnişlerini sürdürüyorlar. Enerji işkolunda son on yılda en az 372 işçinin hayatını kaybettiği üzücü bir gerçekle karşı karşıyayız.

FEDAŞ işçileri, çalışma koşullarının zorluğu ve düşük ücretler nedeniyle işten çıkarılmalara, mobbinge, baskılara ve tehditlere maruz kaldıklarını belirtiyorlar. İşçiler, daha iyi çalışma koşulları ve insanca yaşayacak bir ücret talep ediyorlar. Ayrıca iş yükünün azaltılmasını ve iş güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyorlar.

Özellikle iş kazalarının önlenmesi için temel önlemlerin alınmadığına ve denetimlerin yetersiz olduğuna dikkat çekiliyor. Son bir hafta içinde Elazığ ve Bingöl’de meydana gelen iş kazalarında iki işçi ağır yaralanmıştır.

İşçiler, yüksek enflasyon ve ekonomik zorluklarla mücadele ederken asgari ücret seviyesinde ücretlerle çalıştıklarını ifade ediyorlar. Mesai ve yemek ücretlerinin azaldığını ve çalışma koşullarının zorluğunu vurguluyorlar.

FEDAŞ işçileri ve sendika, sorunların çözümü için işverenle diyalog kanallarını kullanmalarına rağmen, 17 işçinin hukuksuzca işten çıkarıldığını ve bu nedenle grevde olduklarını belirtiyorlar. İşten çıkarılan işçilerin strese bağlı olarak sağlık sorunları yaşadığı ve hatta kalp krizi geçirenlerin olduğu da ifade ediliyor.

İşçiler, 44 gündür yasal hakları çerçevesinde işe gitmemeye devam ediyorlar. Ancak işveren, işçileri halkla karşı karşıya getirerek, yaşanan arızaları işçilerin sorumluluğu olarak göstermeye çalıştığına dikkat çekiyor.

FEDAŞ yöneticileri, iş yoğunluğunu azaltmak yerine çevre illerden işçi getirerek işçileri bilmedikleri hatlarda çalışmaya zorladıkları belirtiliyor. Ancak çevre illerden getirilen işçilerin de işten çıkarılma tehdidi altında çalıştırıldığına vurgu yapılıyor.

Enerji işçileri, işçi sağlığı ve iş güvenliği konularının ihmal edildiğini ve işverenlerin işçilerin hayatını önemsemediklerini dile getiriyorlar. Yazın sıcakta ve kışın soğukta zorlu arazi koşullarında kalitesiz ekipmanlarla çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Sonuç olarak, FEDAŞ işçileri “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız” diyerek mücadelelerine devam ediyorlar. Enerji işkolundaki iş cinayetlerinin son on yılda en az 372 işçinin hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulanıyor. Bu işçileri saygıyla anıyoruz ve iş güvenliği önlemlerinin artırılması gerektiği konusundaki çağrıları destekliyoruz.

NHY/ İSİG Raporu