Tarımsal girdi enflasyonu temmuzda yüzde 34,3 oldu

2023 Temmuz Tarım-GFE verileri, tarım sektöründe girdi maliyetlerinin artmaya devam ettiğini gösteriyor. Bir önceki aya göre yüzde 6,56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,32 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 69,23 artış kaydeden Tarım-GFE, son 15 ayın en yüksek aylık artışını gerçekleştirdi.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 5,71, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 11,90 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 29,17, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 76,25 artış gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın az olduğu alt gruplar yüzde 2,26 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 13,20 ile enerji ve yağlar oldu. Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 95,89 ile veteriner harcamaları ve yüzde 89,23 ile diğer mal ve hizmetler oldu.

Bir önceki aya artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 1,65 ile tarımsal ilaçlar ve yüzde 2,28 ile tohum ve dikim materyali oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 23,76 ile enerji ve yağlar ve yüzde 18,80 ile veteriner harcamaları oldu. Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise yüzde 0,38 ile hayvan yemi oldu.

Tarım-GFE verilerinin artması, tarımsal üretimin maliyetini artırarak üreticilerin girdi maliyetlerini olumsuz etkiliyor. Bu durum, üreticilerin karlılıklarını düşürerek üretimin azalmasına neden olabilir. Ayrıca, tüketici fiyatlarına da yansıyan girdi maliyetlerindeki artış, gıda fiyatlarının yükselmesine neden olarak enflasyonu tetikleyebilir.

Tarım-GFE verilerinin artmasının nedenleri arasında, küresel enflasyonun etkisiyle artan enerji ve gübre fiyatları, kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle yaşanan üretim kayıpları ve artan talep gösterilebilir.

NHY/ Sözcü

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku