Çorlu davası savcısı hakkında suç duyurusu talebi kabul edildi

Çorlu’da 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasına ilişkin açılan davanın 8’inci duruşması bugün Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Kazanın tüm sorumlularının yargılanmasını talep eden aileler, Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ndeki duruşma salonuna, “Çorlu’nun hesabı sorulacak”, “Hak, hukuk adalet, kaza değil cinayet” sloganları eşliğinde yürüdü.

‘Sanıklara ‘olası kastla insan öldürme yöneltildi’

Tren kazasına ilişkin devam eden davada, TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy 143 Yol Bakım Şefliği Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Hat Bakım Onarım Memuru Celaleddin Çabuk “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlamasıyla yargılanıyordu. Mahkeme tarafından, tutuksuz yargılanan dört sanığa “Olası kastla insan öldürme” suçlamasıyla ek savunma verildi. Sekizinci duruşmada sanıkların ve müdafilerin ek savunmaları alındı.

Savcı Özkurşun hakkındaki suç duyurusu kabul edildi

Kazada vefat edenlerin yakınları ve yaralananlar bu zamana dek yaptıkları açıklamalarda, tren kazası davası soruşturmasını yürüten savcının görevini yerine getirmediğini ve tüm sorumlular hakkında adım atmadığını belirtti.

Sekizinci duruşmada katılan avukatlarının, Çorlu tren kazası davası soruşturmasını yürüten savcı Galip Yılmaz Özkurşun hakkındaki suç duyurusu talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edildi. Mahkeme, suç duyurusunun Adalet Bakanlığı muhaberat bürosuna iletilmesi hususunda gereğinin yapılması yönünde karar verdi.

Bir sonraki duruşma 25 Ocak 2022’de

Mahkeme sekizinci duruşmada açıkladığı ara kararında, kazaya ilişkin tefrik edilen soruşturmaların akıbetinin ve son yapılan işlemlerin savcılığa sorulmasını talep etti. Mahkeme, yeni keşif talebi ve bir kısım TCDD yöneticilerinin tanık olarak dinlenilmesi taleplerinin soruşturma akıbetlerinin sorulmasından sonra yeniden değerlendirilmesi kararı verdi.
Tutuksuz sanıklar yönünden adli kontrol hükümlerinin devamına karar veren mahkeme dokuzuncu duruşmanın 25 Ocak 2022 tarihinde görüleceğini belirtti.

‘Yargı savcının elinde tıkanıp kalıyor’

Tren kazasında oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz, sekizinci duruşmanın ardından duruşma salonu önünde yapılan açıklamada konuştu. Davanın soruşturmasını yürüten Galip Yılmaz Özkurşun’a tepki gösteren Öz şunları söyledi:

“25 kişinin katillerini biz mahkemede karşımızda görmek istiyoruz. Bunun şakası yok. Evladım gitti evladım. Çocuğum gitti. Ben her gün onsuz bir hayata uyanıyorum, o çocuğuna sarılırken. Bu üç kuruşluk adamları yargıya vermemek için uğraştıkları adamlar için biz evlatlarımızdan ayrı yaşıyoruz. Zannediyor musunuz ki bizim için hayat kolay, her şey dört dörtlük. Acılarımızı konuşalım, yargıyı konuşalım dediğimiz noktada yargı savcının elinde tıkanıp kalıyor. Bu savcı altı aydır ne yapıyor? Gazetecileri yargılamaktan başka bir şey yapmıyor. Avukatlara dava açmaktan, soruşturma açtırmaktan geri durmuyor. Söylediğim her sözü hakaret olarak alıyor. Üç yıldır bize hakaret ediyor, 25 cana hakaret ediyor, üç kuruşluk adamları korumak için. Birilerine yaranmak için. Bizi oyalayan bir savcıyla karşı karşıyayız. Kabul etmiyorum. Tahammül etmiyorum.