Bild Gazetesi’nin, “Erdoğan Almanya’da parti kuruyor” haberi ortalığı karıştırdı

Almanya’da, Türkiye’nin iktidardaki  partisi AKP’nin muhtemel bir Alman şubesi kurma hazırlıkları içinde olduğu haberi ortalığı karıştırdı.

“Bild” gazetesinin haberine göre, “Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch” (DAVA) adında Türk-İslamcı bir parti kurma girişimi, özellikle AKP’nin Almanya’daki etkisi ve bağlantıları nedeniyle dikkat çekiyor.

AKP’ye bağlı olduğu belirtilen bu partinin, Avrupa Parlamentosu  seçimlerine katılmak üzere adaylarını belirlemiş olduğu ileri sürüldü. Adayların, Erdoğan’ın AKP’si veya bağlı kuruluşları için önceki dönemlerde görevlerinde bulunan kişiler olduğu ifade ediliyor.

Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir, bu gelişmelere karşı ciddi uyarılarda bulunuyor. Özdemir, “Erdoğan’a bağlı bir şube, burada seçime girmesi, ihtiyacımız olan son şeydir” ifadelerini kullanarak Türk hükümetinin Alman iç siyasetine müdahale etme girişimine karşı çıkıyor.

SPD Genel Başkanı Saskia Esken, Türk asıllı vatandaşlara yönelik bir vurgu yaparak, “Almanya bir araya gelmiş bir topluluktur ve buna izin vermemeliyiz” diyor. CDU/CSU fraksiyon başkan yardımcısı Jens Spahn ise bu durumu “ülkede bir başka aşırı parti olacağı” şeklinde değerlendiriyor.

Bild gazetesinin elinde bulunduğunu ileri sürdüğü kuruluş belgesine göre, bu muhtemel parti, Türk-İslamcı bir kimliğe sahip olacak ve Türkiye’nin iç siyasetindeki gelişmelerin Almanya’ya taşınmasına yol açabilecek nitelikte. Bu durum, Alman hükümeti ve güvenlik birimlerinin dikkatini çekmiş durumda. Çeşitli siyasi çevreler, bu girişimin Türk hükümeti tarafından desteklenip desteklenmediğini ve Alman iç siyasetine müdahale edilip edilmediğini dikkatle izlemek gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

NHY/ ntv.de, mdi/dpa