Avrupa’da yapılan en eski ayakkabı 6000 yıllık

Ottan yapılmış sandaletler karbon tarihlendirmesiyle yeniden incelendi ve 6000 yıllık olduğu saptandı.

Bilim insanları Avrupa’da yapılan en eski ayakkabının, yaklaşık 6.000 yıllık olduğu düşünülen ottan dokunmuş sandaletler olduğunu belirledi.

İspanya’da 19. yüzyılda madenciler tarafından yağmalanan bir yarasa mağarasında keşfedilen antik nesneler arasında yer alan sandaletler yeni bir çalışma kapsamında incelendi.

Mağaranın içindeki düşük nem oranı sayesinde bu eserler, tarih öncesi Avrupa’da en iyi korunmuş bitki bazlı objeler arasında sayılıyor. Araştırmacılar ayrıca sepetleri ve bir dizi aleti de inceledi.

Çalışmanın eş yazarı María Herrero Otal, bu nesnelerin “Güney Avrupa’da şimdiye kadar bilinen en eski ve en iyi korunmuş bitki lifli malzeme grubu olduğunu” söyledi. Otay, “Avrupa’da bitkisel liflerin kullanımı beklediğimizden daha eski. Mezolitik popülasyonları daha basit olarak hayal ediyoruz, ancak görünen o ki düşündüğümüzden çok daha karmaşıklarmış. Teknolojik çeşitlilik ve belgelenen hammaddelerin işlenmesi, tarih öncesi toplulukların becerisini gösteriyor” dedi.

Kullanılan yeni tarihleme teknikleri, mağarada bulunan 76 nesneden oluşan koleksiyonun daha önce düşünülenden yaklaşık 2.000 yıl daha eski olduğunu ortaya koyuyor. Bazı nesneler ise 9.000 yıl öncesine tarihleniyor.

Eşyaların yaklaşık 65’inin esparto otu adı verilen bir liften yapıldığı tespit edildi. Bunlar arasında düz ya da daha silindirik bir şekle sahip bir dizi sepetin yanı sıra espartonun ezilmesi ve bükülmesiyle yapılmış sandaletler de yer alıyor. İncelenen sandaletlerin yapısında farklı ot türlerinin kullanıldığı, ancak deri ve kireç gibi başka malzemeler de içerdiğini belirtiliyor.

Ekip bu nesnelerden 14’ünü karbon tarihlendirmesine tabi tuttu ve bunların iki zaman diliminden birine ait olduğunu tespit etti: MÖ 7950 ila 7360 veya MÖ 4370 ila 3740. Araştırmanın eş yazarlarından Martínez Sevilla, daha eski nesnelerin Mezolitik çağda avcı-toplayıcılar tarafından yaratıldığını, daha sonrakilerin ise muhtemelen Neolitik çiftçiler tarafından kullanıldığını söylüyor.

Martínez Sevilla, en eski tarihli sandaletin yaklaşık 6000 yıllık olduğunu ve bunun da onu Avrupa’da şimdiye kadar bulunan en eski ayakkabı yaptığını söylüyor.

Sandaletlerin bulunduğu mağara, İspanya’nın güneybatısındaki Endülüs’te yer alan Cueva de los Murciélagos ya da Yarasalar Mağarası.

Bu çalışmanın araştırmacılarına göre mağaraya ilk kez 1831 yılında, gübre yapımında kullanılan yarasa guanosu ya da dışkılarını toplayan bir toprak sahibi tarafından girildi.

Yirmi yıldan kısa bir süre sonra mağara madenciler tarafından kullanılmaya başlanmış ve madenciler mağarayı kazarken kısmen mumyalanmış cesetler, sepetler, ahşap aletler ve diğerlerinin yanı sıra yaban domuzu dişleri ve eşsiz bir altın diadem içeren bir galeri keşfetmişler.