Almanya’dan ‘tek tip’e Nazi benzetmesi

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, Türkiye’de sanıklara tek tip üniforma uygulamasını Nazi dönemine benzetti. Schäfer açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik Nazi suçlamalarına atıfta bulundu.

Almanya, Türkiye’de tutuklulara getirilecek tek tip kıyafet uygulamasını eleştirdi. Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer uygulamayı Nazi dönemine benzeterek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Schäfer, “Hukuki açıdan bu konuda bir değerlendirmede bulunamam. Ama bizim ülkemizi Nazi yöntemleri uygulamakla suçlayan birinin, şahsen bir Alman olarak bana Almanya’daki kötü bir döneme dair kötü hatıraları uyandıran şeyler yapmasını dikkat çekici buluyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan haftasonunda Malatya’da yaptığı açıklamada, “Şimdi bunlara tek tip elbiseyi getiriyoruz. Fakat bu tek tip elbise renk olarak badem var ya badem, badem içinin koyusu bir renk olacak. İki tip olacak. Bir tulum olacak, bir de ceket pantolon olacak. Bunların bir kısmı diyelim ki darbeciler tulum giyecek, diğerleri de yani teröristler ceket pantolon giyecek. Artık bundan sonra istedikleri gibi giyinip gelme yok. Bunlar bu şekilde tüm dünyaya tanıtılacak” demişti.

‘KORKUNÇ İNSANİ DRAM’

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Schäfer Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının kısa süre içinde serbest bırakılacaklarına dair umut olmadığını da söyledi. Alman sözcü, 5 Temmuz’da Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in durumunu eleştirdi; Türkiye hükümetinin tutuklularla ilgili ‘peşin hükümlü’ açıklamalar yaptığını savundu. Steudtner’in geçen hafta Silivri Cezaevi’ne nakledilmesinin ardından tutukluluk koşullarının kötüleştiğini belirten Schäfer, tutuklanmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen Steudtner’in somut olarak neyle suçlandığının açıklığa kavuşmadığını vurguladı. İki çocuk babası Steudtner’in hukuk devletine yaraşır makul bir prosedür olmaksızın hapiste tutulduğunu kaydeden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Tüm bunlar korkunç ve giderek büyüyerek insani bir dram halini alıyor” diye konuştu.

Schäfer, 6 Mayıs’ta tutuklanan Alman vatandaşı Meşale Tolu ile ilgili olarak da ‘en azından suçlamanın belli olduğunu’ ve ‘yargı sürecinde suçun kanıtlanması umudu bulunduğunu’ söyledi. İddianamede ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘terör örgütüne üye olmakla’ suçlanan Tolu için 15 yıl hapis cezası isteniyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe