13. Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali başladı


Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali; Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “12 Öfkeli” adlı oyun ile kapılarını sanatseverlere açtı.

13.Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali başladı. Bu yılki festival, 20 Mayıs’a kadar sürecek ve 10 farklı ülkeden 16 tiyatro grubunun katılımıyla gerçekleşecek.

Festivalin açılış töreni, Antalya Kültür Merkezi’nde yapıldı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in konuşmasıyla başladı. Böcek, festivalin Antalya’nın kültürel hayatına katkı sağlayacağını ve tiyatro sanatının gelişimine destek olacağını belirtti.

Festivalin sanat yönetmeni Mehmet Ergen de festivalin temasının “Umut” olduğunu ve pandemi sonrası dönemde tiyatronun insanlara umut vermeye devam edeceğini söyledi.

Festival kapsamında, Türkiye’den ve yurtdışından birçok ünlü tiyatrocu da Antalya’ya gelecek. Festivalin onur konuğu olarak seçilen ünlü oyuncu Genco Erkal, 19 Mayıs’ta “Nâzım’a Armağan” adlı oyunuyla sahne alacak. Ayrıca festivalde, İngiltere’den Shakespeare’s Globe Theatre, Fransa’dan Théâtre du Soleil, Almanya’dan Berliner Ensemble gibi dünyaca ünlü tiyatro grupları da yer alacak. Festivalin biletleri internet üzerinden satışa sunuldu ve yoğun ilgi gördü. Festival boyunca, Antalya Kültür Merkezi, Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Atatürk Kültür Parkı’nda çeşitli etkinlikler de düzenlenecek. Festival hakkında daha fazla bilgi için www.antalyatiyatrofestivali.com adresini ziyaret edebilirsiniz.