Uzmanlardan İklim Değişikliği Uyarısı: Aşırı sıcaklar nedeniyle ölümler beş kat artabilir

Uluslararası bir uzman grubu olan Lancet Countdown’ın yayımladığı son araştırma raporu, önümüzdeki yıllarda aşırı sıcaklar nedeniyle neredeyse beş kat daha fazla insanın ölebileceği uyarısını içeriyor. Rapor, iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerine odaklanıyor ve bu konuda acil önlemler alınmazsa “insanlığın sağlığının ciddi risk altında” olduğu uyarısında bulunuyor.

Rapora göre, geçen yıl dünya genelinde ortalama 86 gün boyunca insan yaşamını tehdit eden sıcaklıklar yaşandı. 1991-2000 yılları ile kıyaslandığında, sıcaktan ölen 65 yaş üstü kişilerin sayısında 2013-2022 yılları arasında yüzde 85’lik bir artış gözlemlendi.

Dünyanın yüzyılın sonuna kadar 2 derece ısınacağı bir senaryoya göre, yıllık sıcaklığa bağlı ölümlerin 2050 yılına kadar yüzde 370 artacağı öngörülüyor. Bu durum, şu anda dünyada gerçekleşmekte olan 2,7 derece santigratlık sıcaklık artışına dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, öldürücü sıcaklıkların, fosil yakıtların artan kullanımının yanı sıra daha sık yaşanan kuraklıkların açlık riskini artıracağı, sivrisineklerin bulaşıcı hastalıkları daha geniş alanlara yayacağı ve sağlık sistemlerinin bu zorlukla başa çıkamayacağı konularında uyarılarda bulunuyor. Rapora göre, dünya genelinde kentlerin dörtte birinden fazlasının, iklim değişikliğiyle baş etme kapasitelerinin aşılabileceği endişesi dile getiriliyor.

Rapor aynı zamanda, enerjiyle ilgili karbon emisyonlarının geçen yıl yeni zirvelere ulaştığını ve fosil yakıtlara yönelik devlet sübvansiyonları ve özel banka yatırımlarının hala büyük boyutlarda olduğunu vurguluyor.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku