Süper Kupa maçı Atatürk posteri ve pankartı krizi nedeniyle iptal edildi

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanması planlanan 2023 Turkcell Süper Kupa maçı, Atatürk posteri ve pankartı ile İstiklal Marşı’nın okunmasına izin verilmemesi nedeniyle iptal edildi.

Galatasaray ve Fenerbahçe, maçın oynanmaması durumunda sahaya çıkmayacaklarını TFF’ye iletti. TFF de, ev sahibi ülke yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda maçın iptal edildiğini açıkladı.

Maç, 29 Aralık Cuma günü saat 20.45’te oynanacaktı.

Kriz nasıl başladı?

Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe, bu akşam Turkcell Süper Kupa maçında karşılaşacaktı. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda saat 20.45’te oynanacak maç öncesi Suudi yetkililerin Süper Kupa maçı öncesi Atatürk posterine, ‘Yurta Sulh, Cihanda Sulh’ pankartına, Atatürk tişörtlerine ve İstiklal Marşı’nın okunmasına izin vermediği ortaya çıktı.

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın İstiklal Marşı ve Atatürk pankartları ile tişörtlerine izin verilmemesi durumunda maça çıkmayacaklarını TFF’ye ilettiği belirtildi.

TFF ve İletişim Başkanlığı’ndan açıklama

TFF’den konuyla ilgili yapılan açıklamada “Değerli Basın Mensupları, Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz.” denildi.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, ‘Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde oynanacak Türkiye Süper Kupa Final Maçında İstiklal Marşımız ve Türk Bayrağına izin verilmeyecek’ şeklindeki iddialar doğru değildir. Süper Kupa Maçı öncesinde sahada Türk Bayrağı, her iki kulübün bayrakları ve Turkcell Süper Kupa bayrağı açılacaktır. Işık şovları ile açılış seremonisi ve şehitlerimiz için gerçekleştirilecek 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okunacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Oyuncular sahaya çıkmadı

Galatasaray ve Fenerbahçe kafilelerinin görüşmenin yapıldığı otelden farklı otellerde başkanlarından gelecek son kararı bekledi.

Süper Kupa karşılaşmasında futbolculara maçın oynanmayacağı tebliğ edildi. GS ve FB’li futbolcular İstanbul’a dönüyor.

Beşiktaş’tan davet

Beşiktaş, maçın Beşiktaş’ta bulunan Tüpraş Stadyumunda yapılması davetinde bulundu. Beşiktaş tarafından yapılan açıklamada “Kapımız Açık! Cumhuriyetimizin 100. yılında oynanacak Süper Kupa finalini, uygun bir tarihte, Atamızın semtinde, dünyanın en güzel stadyumunda oynamak üzere, Atatürk sevdalılarını Türk bayraklarıyla Dolmabahçe’ye bekleriz.” denildi.

Ayrıca, Samsun ve Diyarbakır’da davet edenler arasında bulunuyor…

Kriz sonrası tepkiler

Süper Kupa maçının iptali sonrası Türk kamuoyunda tepkiler yükseldi.

Siyasi partiler, spor kulüpleri ve vatandaşlar, maçın iptal edilmesini eleştirdi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin sağlık durumu

TRT Spor’un canlı yayında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Suudi Arabistan’da kaldığı otelde fenalaştığı iddia edildi. Yayında otele ambulansın geldiği görüldü. TTF’den Ekşi’nin sağlık durumunun iyi olduğuna yönelik açıklama yapıldı.