‘Sen kızsın, erkeklerin yanında oynayamazsın’ denilen Merve Akpınar’a destek yağdı

Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar’ın hentbol oynamaya başladığında yaşadığı zorlukları anlattığı videosu sosyal medyada gündem oldu.

Şanlıurfa Konuklu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi 13 Akpınar, Hentbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Ankara’ya geldiğinde DHA Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Spora başladığında çevresindekiler tarafından eleştirildiğini dile getiren sporcu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk başta dediler ki, “sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın” diyerek hep beni dışladılar. Erkek hocan var tişört falan giyemezsin oran buran görünür dediler. ‘Hayır, ben neden oynamayayım’ dedim. O zaman kendime bir söz verdim. ‘Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim’ dedim. Hem kendim çalışacağım, hem kendi mesleğimi yapacağım hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan hep spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum”

Başta Türkiye Hentbol Federasyonu olmak üzere spor kulüpleri de Merve’nin sözlerini paylaşarak genç sporcuya destek verdi.

“Sen tüm Türkiye’deki kız çocuklarının umudusun”

Fenerbahçe Kulübü, Merve Akpınar’ın sözlerini, “Sen tüm Türkiye’deki kız çocuklarının umudusun. Senin ve cesaret verdiğin tüm kız çocuklarının yanındayız” ifadeleriyle paylaştı.

“Cesaretin ve azminle tüm kız çocuklarına umut oldun”

Beşiktaş da paylaşımında “Cesaretin ve azminle tüm kız çocuklarına umut oldun” dedi.

“Sporun derslere engel olduğunu düşünenler var; ön yargılarını yıkacağım”

Hentbolcu Merve gördüğü destek üzerine yaptığı açıklamada ise kendisini destekleyenlere “Bu kadar insanın beni takip edeceğine hiç inanamazdım” sözleriyle teşekkür etti.

Akpınar ayırca, “Kitap okumayı hiç bırakmayacağım. Sporun derslere engel olduğunu düşünen bazı şahıslar var; ön yargılarını yıkacağım” dedi.