Rusya kıtalararası balistik füze denemesi yaptı, savaş başlıklı füze Kazakistan’daki hedefi vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, kıtalararası balistik füzeyle deneme atışı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Savaş başlığı taşıyan füzenin deneme atışında, Kazakistan’da bulunan Sarı-Şagan poligonundaki hedefi vurduğu bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkenin güneyindeki Astrahan bölgesinde bulunan Kapustin Yar poligonundan kıtalararası balistik füzenin fırlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, füzenin deneme atışının başarıyla gerçekleştirildiği kaydedilerek, “Fırlatmanın amacı, gelişmiş kıtalararası balistik füze ekipmanlarını denemekti.” ifadesine yer verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin şubat ayında ülkesinin ABD ile yapılan ve kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması’na (START) katılımını askıya aldığını açıklamıştı.

Rusya’nın bu kararı uzmanlar tarafından “nükleer saldırı riskinin arttığı” şeklinde yorumlanıyor.

Güvenlik uzmanlarına göre Putin’in son hamlesi, tamir edilmesi zor gelişmeleri tetikleyebilir ve Ukrayna’daki savaşa paralel olarak yeni bir silahlanma yarışı riskini artırabilir, küresel güvenliği ciddi bir şekilde tehlikeye atabilir.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku