Yeni Zelandalı 39 Vekilden Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a Mektup

Yeni Zelandalı 39 milletvekili, Türkiye’de faaliyet gösteren Cumartesi Anneleri’nin 1000. buluşması öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben bir mektup yazarak buluşmanın engellenmemesi çağrısında bulundu.

Mektupta, Cumartesi Anneleri’nin uzun yıllardır Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri barışçıl eylemlerin, Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen sık sık polis müdahalesiyle engellendiği vurgulandı. Ayrıca, 2018 yılında yaşanan bir olayın ardından meydanın halka kapatıldığı ve Cumartesi Anneleri’nin buluşmalarının engellendiği belirtildi.

Mektupta, Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin barışçıl doğasına rağmen yaşanan keyfi kısıtlamalar ve polis müdahalelerinin, Anayasa Mahkemesi kararlarını ihlal ettiği vurgulandı. Ayrıca, mektupta Türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerine ve insan hakları sözleşmelerine uyum çağrısı yapıldı.

Son olarak, 1000. buluşmanın arifesinde Erdoğan’a hitaben Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanması, Cumartesi Anneleri’nin barışçıl eylemlerine saygı gösterilmesi ve polis müdahalelerinin sonlandırılması talep edildi.

İmzalar:

Steve Abel
Ginny Andersen
Camilla Belich
Glen Bennett
Rachel Boyack
Kahurangi Carter
Marama Davidson
Reuben Davidson
Julie Anne Genter
Shanan Halbert
Peeni Henare
Francisco Hermamdez
Ingrid Leary
Jo Luxton
Hūhana Lyndon
Kieran McAnulty
Tracey McLellan
Ricardo Menendez Mart
Greg O’Connor
David Parker
Tamatha Paul
Lan Pham
Priyanca Radhakrishnan
Adrian Rurawhe
Carmel Sepuloni
Lemauga Lydia Sosene
Chloe Swarbrick
Carleen Tana
Jan Tinetti
Teanau Tuiono
Phil Twyford
Tangi Utikere
Celia Wade-Brown
Duncan Webb
Helen White
Arena Williams
Scott Willis
Megan Woods
Lawrence Xu-Nan