Erzincan İliç’teki madeni işleten Anagold Madencilik’in vergi borcu silinmiş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Erzincan İliç’te yaşanan toprak kayması felaketinin yaşandığı altın madenini işleten Anagold Madencilik’in vergi borcunun silindiğini açıkladı.

Erzincan İliç’te altın madeninde yaşanan felaketinin ardından ortaya çıkan bir vergi borcu silme olayı gündeme bomba gibi düştü. Madeni işleten Anagold Madencilik’in yüzde 80 hissesine sahip olan ABD ve Kanada merkezli SSR Mining şirketinin Türkiye’de ödemesi gereken 222 milyon TL’lik vergi, faiz ve ceza tutarı silindi. Bu olay, ABD Federal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun belgelerinde de yer aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Erzincan İliç’te felaket yaşanan altın madenini işleten Anagold Madenciliğin yüzde 80 ortağı olan, ABD Denver, Kanada Toronto merkezli SSR Mining’in 2023 yılı finansal tablolarına göre İliç’teki maden ocağıyla ilgili şirketin Türkiye’de silinen vergi, faiz ve ceza tutarı 7 milyon 218 bin dolar. Güncel kurla 222 Milyon TL. Kaynak: ABD Federal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu” dedi.

Yavuzyılmaz, ayrıca, toprak kaymasının bu madenin çevreye verdiği zararın bir sonucu olduğunu belirterek, “Bu madenin işletilmesi için verilen ÇED raporlarının iptal edilmesini istiyoruz. Bu madenin işletilmesi hem doğamızı hem de ekonomimizi tahrip ediyor” diye konuştu.