Seçim öncesi Erdoğan’dan rekor harcama: ‘Ne kadarı propaganda için kullanıldı?’

CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, Cumhurbaşkanlığı’na ait örtülü ödenek harcamasının geçen yılın ocak-şubat dönemine göre bu yıl yüzde 238 oranında artmasını Meclis gündemine taşıdı. Yücel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a “2024 yılı Ocak-Şubat döneminde Cumhurbaşkanı tarafından AKP’nin seçim propagandasında kullanılmak üzere örtülü ödenekten ne kadar harcama yapılmıştır?” diye sordu.

Seçim öncesi harcamalarda rekor artış

Cumhurbaşkanlığı’na ait örtülü ödenek harcamalarının bu yılın ocak-şubat ayı dönemlerine kıyasla yüzde 238 oranında arttığı gündeme geldi. CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, bu durumu Meclis’e taşıyarak Cumhurbaşkanlığı’na yönelik soru önergesi verdi.

Yücel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a hitaben, “2024 yılı Ocak-Şubat döneminde Cumhurbaşkanı tarafından AKP’nin seçim propagandasında kullanılmak üzere örtülü ödenekten ne kadar harcama yapılmıştır?” sorusunu yöneltti.

Şeffaflık ve denetim kaygıları

Yücel, önergesinde örtülü ödenek harcamalarının artışını kaygıyla karşıladığını ifade etti. Ayrıca, örtülü ödeneklerin kullanım alanlarının Cumhurbaşkanı tarafından tek başına belirlendiğini ve bu bütçenin kamuoyu ile paylaşılmadığını belirtti.

Detaylı sorular yönlendirildi

Yücel, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a bazı detaylı sorular yöneltti. Bu sorular arasında örtülü ödenek harcamalarındaki rekor artışın nedeni, seçim propagandası için kullanılan tutarın miktarı ve örtülü ödenekten hangi alanlarda ne kadar harcama yapıldığı gibi konular bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı’ndan gelecek cevaplar, örtülü ödeneklerin kullanımına ve bu harcamaların seçim dönemlerinde nasıl kullanıldığına ilişkin kamuoyundaki tartışmaları aydınlatabilir.