Kadınlar Barışa Çağırıyor

Ege’nin iki yakasından 2816 kadın Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi düşürmek ve sorunların barış içinde çözümü için bir imza kampanyası başlattılar.

Kendilerini, Türkiye’den ve Yunanistan’dan Dünyamızı tehdit eden Patriarkal sisteme direnen Toplumlarımızın Ege’de, barış içinde, yan yana yaşamasının bütün yeraltı kaynaklardan daha değerli bulduklarını söyleyen sorunların barışçıl yollarla çözülmesi gereğine inanan barış sever kadınlar olarak tanımlıyorlar. Barış çağrısını imzalamak dışında ortak olarak herhangi bir siyasi iddia taşımayan özgür ve bağımsız bireyler olduklarını söyleyen Ege’nin iki yakasından kadınlar aşağıdaki bildirgeye imza attılar.

Barışa Çağrı

Biz Türkiyeli ve Yunanistanlı kadınlar, Doğu Akdeniz’de her geçen gün artan gerilimi endişe ile takip ediyoruz.  Çatışmacı söylemler ile yükseltilen gerginlik, her iki tarafın da bölgede askeri varlıklarını arttırması sıcak çatışma riskini arttırıyor. Çatışma söylemleri ve olası çatışmalar  sadece iki ülkenin yurttaşlarının güvenliklerini değil, aynı zamanda tüm bölgeyi de tehdit ediyor.

Biz kadınlar olarak, bu tehlikeli tırmanışa “dur” diyoruz.

Biz küresel bir pandeminin eşitsizliği derinleştirdiği, ekonomik krizlere yol açtığı, kadınların toplum içinde marjinalleşmesini arttırdığı bir dönemde iki ülke arasındaki işbirliğinin her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyoruz.

Yunanistan ve Türkiye’nin anlaşmazlıklarını barışçıl ve özenli bir diplomasi ile, uluslararası hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde, ve gerekirse uluslararası kurumlardan gözlemciler ile çözebileceklerine inanıyoruz.

Yunanistan ve Türkiye toplumlarının barış içinde, yan yana yaşaması bütün yeraltı kaynaklardan daha  değerlidir.

Barış, doğa ve insan insanlık için en değerli varlıklardır.

İki ülkenin barışsever kadınları olarak, Dünyayı tehdit eden patriarkal sisteme rağmen, Ege’de, ortak kültürümüzü geliştirerek, dayanışma ve dostlukla, barış için çabalamaya kararlıyız.