HDP: Encü’ye atılan tokat tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı

HDP MYK, partinin İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye atılan tokatın tüm ülkenin kulağında çınlaması gerektiğini belirterek, “Bunun panzehiri, bu tokat atan zorba ele karşı demokrasi güçlerinin el ele vermesidir” açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, İstanbul’da Adalet Nöbeti eylemine yönelik saldırıda partinin İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye polisin tokat atması ve eylemcilerin polis işkencesiyle gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı. Polisin, HDP İl Eşbşakanı Ferhat Encü’ye ettiği küfür ve hakaretler ile tokat atılmasına dair açıklamada, “Bizim nazarımızda bu tokat, sadece Ferhat Encü’ye değil, AKP-MHP iktidarının giderek pervasızlaşan iktidar pratiklerine karşı adalet arayan Kürt halkına ve demokrasi güçlerine atılmıştır. İktidarın yarattığı düşmanlık politikaları ve nefret iklimi kolluk güçlerini hadlerini aşan bir noktaya çekmekte ve iktidardan cesaret alan polisler hak ve adalet arayan herkese nefret kusmaktadır” denildi.

Kürt düşmanlığının sonucu

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Muhalefetin sindirilmek istendiği, adalet arayanların darp edildiği ve pervasızca saldırıların ayyuka çıktığı bu dönemde siyasal ve toplumsal itirazımızı daha gür sesle çıkarmaya devam edeceğiz. Bugün Ferhat Encü’ye atılan tokat, demokratik siyasete atılmış, edilen galiz küfürler adalet arayanlara yönelik olmuştur. Bu saldırı aynı zamanda Kürt düşmanlığının sonucudur.

Tüm siyasi yapılar harekete geçmeli 

Bu tokat ülkede değişim iddiasındaki tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı ve harekete geçilmelidir. Her şeyini kaybetmiş bu pervasız iktidar şiddet ile kendini yeniden kurmak isterken, bunun panzehiri bu tokat atan zorba ele karşı demokrasi güçlerinin el ele vermesidir.”

HDP, polisin saldırılarına karşı yarın tüm bileşenleriyle birlikte partinin Kadıköy İlçe Örgütü önünde gerçekleştirilecek kitlesel açıklamaya katılım çağrısı yaptı.