“Hakka Yürüme Erkanı” dersleri başlıyor…

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu hakka yürüme erkanı eğitimi başlatıyor.Eğitim, 5 Nisan Çarşamba günü saat: 13.00’te Alibeyköy Cemevi’nde başlıyor. Hakka yürüme erkanı eğitimini, İnanç Kurulu Eğitim Sekreteri ve Baba Mansur Ocağı Piri  Eren Yıldırım verecek. 

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu 9 bölgede toplantılar gerçekleştirmişti. Bu toplantıların ardından ise 4-5 Mart’ta İnanç Kurulu İstanbul Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde son toplantı yapılmıştı. Bu toplantılara Avrupa’dan ve Türkiye’nin bir çok yerinden Pirler, Analar, Baba Erenler, Zakirler katılmıştı.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’u geçtiğimiz günlerde ilk toplantısının sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaşmıştı. Bu bildirgede hakka yürüme erkanının hazırlanması için komisyon kuruldu. Kurulan komisyonuna, Eren Yıldırım, Hüseyin Gazi Metin, Hasan Kılavuz, Nurettin İncegedikoğlu ve Cemal Şahin seçildi. 

“5 NİSAN’DA DERSLER BAŞLIYOR”

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu tarafından hakka yürüme erkanı eğitimi 5 Nisan Çarşamba günü saat: 13.00’da Alibeyköy Cemevi’nde başlıyor. Hakka yürüme erkanını İnanç Kurulu Eğitim Sekreteri ve Baba Mansur Ocağı Piri  Eren Yıldırım tarafından verilecek.

Hakka yürüme erkanı eğitimi almak isteyen kadın ve erkekler, Alibeyköy Cemevi yönetimine giderek  kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül’ün PİRHA’ya verdiği röportajda İnanç kuruluna ilişkin şu değerlendirmeleri yapmıştı;

“Aleviliği özüne göre, yaşayıp yaşatmaktır. Herkesin talebi bu şekilde. Özünde ne var? Özünde ibadet ne şekilde yapılır. Erkanların yürütülmesi, cenaze erkanı, ikrar erkanı, nikah erkanı, dardan indirme erkanı bunların hepsinin özüne göre yaşayıp yaşatılmasıydı. Biz de o yönde, o talepler doğrultusunda yıllık bir program hazırladık. Komisyonun ilk çalışması da erkannamelerin hazırlanması olacak. Gittiğimiz bölgelerde, aldığımız  öneriler doğrultusunda, örneğin, Balıkesir bölgesinde, Manisa’da, Aydın’da, İzmir’de yaşayan Tahtacı ve Çepni canlarımız var. Onların erkanları ne şekilde ise, nasıl yürütüyorlarsa, Karadeniz bölgesinde yine aynı şekilde uygulama var. O uygulamaların hepsini göz önünde bulundurarak bölgelere göre erkannameler hazırlanacak. Fakat bunu hazırlarken Aleviliğin özünde var olan kriterleri göz önünde bulundurmak şartıyla, uymak zorunda kaldığımız temel kriterleri başına koyup, diğer dört çeşit erkanameleri hazırlıyoruz.
Bu erkannamelerde örneğin; Güneydoğu ve Doğu’da cemlerini, erkanlarını Kürtçe yaşatmak istiyorlar. Elbette ki “anladığın dilden yapmış olduğun ibadet ibadettir” diyor Pirimiz  Hünkar Hacı Bektaşi Veli. O şekilde hazırlıyoruz. Nusayrili Aleviler var Hatay’da, onların ana dilleri Arapçadır, Arapça yapmak istiyorlar. Elbette yapacaklar. Yalnız o kriterlerimize uymak kaydıyla bunları hazırlıyoruz. Mevcut olan bütün Avrupa’daki, buradaki erkannamelerini topluyoruz. Komisyon bunlar üzerinde çalışmalar yürüterek, bu erkannameleri hazırlayıp kitap haline getirdikten sonra bütün bölgelere bunları gönderiyoruz ve her dokuz bölgede de eğitimleri hemen başlatıyoruz.”

Pir Haber, Semra ACAR