Gülmen bilgi verilmeden yoğun bakıma alındı

Açlık grevinin 202’nci gününde olan Nuriye Gülmen’in gece odasından çıkarılarak yoğun bakım servisine konulduğu belirtildi. Gülmen adına açılan Twitter hesabından yapılan açıklamada sağlık durumunda hiçbir yeni gelişme yaşanmamasına rağmen böyle bir uygulama yapıldığı belirtildi.

Numune Hastanesi’ne getirilen Nuriye Gülmen’in, yoğun bakım servisine konulduğu, jandarmanın hastanenin etrafında beklediği refakatçisi olan kardeşi Beyza Gülmen’in de yanına alınmadığı öğrenildi.

Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Nuriye Gülmen kaldığı hastane odasından yeni hiç bir durum yokken, kitap okurken zorla kaçırılıp Numune Hastanesi’ne getirilmiş. Yoğun bakım servisine konmuş. Yoğun bakım önüne jandarma etten duvar örmüş. (Geçen hafta mahkeme için personeli yoktu!) Refakatçisi kardeşi Beyza yanına alınmıyor! Nuriye Avukatlarına gösterilmiyor! 28 Eylül’de Sincan’da yapılacak duruşmaya 2 gün var! Duruşmaya 2 gün kala bunun yapılmasında amaç Nuriye’yi duruşmadan kaçırmak. Nuriye duruşmaya hazırlanıyordu” denildi.

SARIHAN, GÜLMENİ’İ GÖRMEYE GİTTİ

CHP Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan, açlık grevinin 202’nci gününde olan Nuriye Gülmen’in gece odasından çıkarılarak yoğun bakım servisine konulduğunun duyulması üzerine sabah erken saatlerde hastaneye giderek eğitimciyi görme girişiminde bulundu.  Yoğun güvenlik önlemi alınan hastanede Gülmen’i görmesine izin verilemeyen Sarıhan, yoğun bakım doktoru ile görüştü.

Sarıhan görüşme sonunda  şu bilgileri paylaştı;

BİLİNCİ AÇIK: “Öncelikle avukat arkadaşlarla yoğun bakıma çıkarak, yoğun bakım doktoru ile görüştük. Gelişle ilgili bilgisi olmadığını, ayrıntılı bilgiyi Başhekim’den bilgi alabileceğimizi söyledi. Başhekim idari bir denetim toplantısında imiş, Başhekim yardımcısı ile görüştük. Bize   Nuriye’yi Cezaevi Hastanesi’nde izleyen  nörolog ve psikiyatrisin  Cuma’dan bu yana koku alma duygusunda yokluk, uyku hali, konuşma bozukluğu ve su alımında azalma olması nedeni ile kaygı duyarak hastaneye sevk edildiğini söyledi. Nuriye’nin bilincinin açık olduğunu, sağlıkla ilgili müdahale kabul etmediğini, iradesi dışında hiç bir şey yapılmayacağını ifade etti. Bu konuda tutanak da tutulmuş.  Şu anda refakatçinin yoğun bakıma etik olarak alınmadığı ancak Savcılık değerlendirmesinin sonucunda durumun değişebileceğini belirttiler.”

‘DAHA FAZLA GEÇ OLMADAN ADALET SAĞLANMALIDIR’

Sarıhan duruşmaya iki gün kala Gülmen’in hastaneye yatırılmış olmasının savunma hakkına yönelik yeni bir engelleme olduğuna dair kamuoyunun ciddi endişe taşıdığını belirterek “ Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının bir önceki duruşmadan iki gün önce gözaltına alınıp tutuklanması ve şimdi de Nuriye’nin kendisinin yoğun bakıma kaldırılması yine savunma hakkının kullanılamayacağını gösteriyor. Ancak temel öncelik yaşama hakkıdır. Her geçen gün durumları kötüye giden eğitimcilerin bir an önce işlerine iade edilmeleri ve eylemlerini sonlandırmaları sağlanmalıdır. Nuriye ve Semih için daha fazla geç olmadan adalet sağlanmalıdır” dedi.

Sarıhan ayrıca Gülmen ve Özakça’yi ziyaret için Adalet Bakanlığı’ndan talepte bulunduklarını  ve bugün için ziyaret etmeyi umduklarını söyledi.

Kaynak: duvaR