Gergerlioğlu hastaneden çıkarıldı

Dün gece gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanan ve anjiyo olan HDP’li Gergerlioğlu hastaneden çıkarıldı. Sağlık durumuyla ilgili resmi açıklama yapılmayan Gergerlioğlu’nun Sincan Cezaevine götürüldüğü tahmin ediliyor.

Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle cuma günü gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanan ve yoğun bakımda tedavi gören HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hastaneden çıkarıldığı bildirildi. Ankara Şehir Hastanesi önünde açıklama yapan HDP milletvekilleri, Gergerlioğlu’nun polisler tarafından “korsanvari bir şekilde hastaneden kaçırıldığını” ifade etti.

Basına bilgi veren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede “Hem doktorundan bilgi alamadık hem de nereye götürüldüğüne dair kesin bilgiye ulaşamadık. Sincan Cezaevi’ne götürüldüğünü tahmin ediyoruz. Başından sonuna yaptıklarının gayri meşru olduğunun farkındalar ki, her şeyi saklıyorlar” dedi.

HDP’den hastane önünde açıklama

HDP temsilcileri Gergerlioğlu’nun bulunduğu Ankara Şehir Hastanesinin önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan HDP Meclis İdare Amiri Mahmut Toğrul, “Onlar zulmün tarihini yazıyor, biz de direnişin tarihini yazıyoruz” dedi. Gergerlioğlu’nun darp edilerek polis aracına bildirildiğini belirten Toğrul, “Kollarında darp var, ensesinde kızarıklık var. Bu strese bağlı kalp ritminin bozulması ve nefes darlığı yaşıyor. Doktorun tem teşekküllü hastaneye sevkini istemesine rağmen rapor hiçe sayılıyor ve Sincan Cezaevine götürülüyor” diye konuştu.

Gergerlioğu’nun gece saatlerinde yüzlerce polis eşliğinden hastaneye getirildiğini anlatan Toğrul, Gergerlioğlu’nun sağlık durumuyla ilgili doktorların baskı yüzünden kendilerine bilgi vermekten çekindiğini savundu. Toğrul, “Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun durumu hakkında bilgi almak istiyoruz. Tarih bu zulmü görmüş müdür, yaşamış mıdır? Doktorlar nasıl talimat aldı bilemiyoruz ama arkadaşımız hakkında bilgi alamıyoruz. Kim olursa olsun kamu görevlilerine sesleniyoruz; bu hukuksuz talimatları uygulamak zorunda değilsiniz” diye konuştu.

Ne oldu?

Gözaltına alınan Ömer Faruk Gergerlioğlu, adli işlemlerin ardından kalp ve göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Oğlu Salih Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından eski HDP Kocaeli Milletvekilinin cuma gecesi sevk edildiği Ankara Şehir Hastanesi’nde anjiyo olduğunu ve yoğun bakımda kalacağını duyurdu.

Gergerlioğlu, yüksek tansiyon nedeniyle yoğun bakımda tutulan babasının sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Terörle Mücadele Şube ekipleri, Gergerlioğlu’nu cuma akşamı Ankara’daki evinde gözaltına almıştı.

‘Doktor anjiyo önermesine rağmen cezaevine götürmüşler’

Salih Gergerlioğlu, eski milletvekili hakkında ilk hastane raporunda anjiyo yapılması önerilmesine rağmen güvenlik güçleri tarafından cezaevine götürüldüğünü belirterek tepki gösterdi.

Gergerlioğlu, “Hastaneye daha yeni getirildi. İlk hastanesindeki doktor anjiyo önermesine rağmen cezaevine götürmüşler. Böyle bir rezalet olabilir mi? Ne yapmaya çalışıyorsunuz?” paylaşımında bulundu.

Darp raporu: Sol elde sıyrık, kollar ve ensede kızarıklık

Avukatı Bişar Abdi Alınak, gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen Gergerlioğlu’na hastanede verilen darp raporunu paylaştı.

Raporda, gözaltına alınan eski milletvekilinin sol elinde sıyrık, her iki kol ve ensesinde kızarıklıklar olduğu belirtildi.

Geçici hekim kanaat raporunda, nefes darlığı beyan eden Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yapılan tetkikler sonucu ‘oksijen saturasyonu yüksekliği’ nedeniyle oksijen verildiği belirtildi ve kardiyoloji görüşü tavsiye edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurusunu değerlendirmesi bekleniyor

Sosyal medyada bir haberi paylaştığı için 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği 17 Mart’ta düşürüldü.

Gergerlioğlu karara tepki olarak HDP’nin Meclis’teki grup odasında “Adalet Nöbeti” adı altında protesto eylemi düzenlerken 21 Mart’ta gözaltına alınmış ve TBMM’den çıkartılmıştı.

Emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakılan Gergerlioğlu Adalet Nöbeti eylemine HDP binasında devam ediyordu.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu, TBMM Başkanlığı’nın alanına girdiğini belirterek, yetkisizlik nedeniyle oy birliğiyle reddetmişti.

Mahkeme, Gergerlioğlu’nun bireysel olarak yaptığı başvuruyu ise ayrıca değerlendirilecek.