Galatasaray ve Fenerbahçe’ye coşkulu karşılama

Galatasaray ve Fenerbahçe takımları, Riyad’da oynanması planlanan Süper Kupa maçına çıkmayı reddederek Türkiye’ye döndü. Suudi yetkililerin Atatürk posteri ve pankartı krizi üzerine maça çıkmama kararı alan takımlar, Türkiye’de coşkulu bir karşılama ile karşılandı.

Fenerbahçe kafilesi Sabiha Gökçen Havalimanı’na sabaha karşı indi. Taraftarlar, sarı-lacivertli futbolculara sevgi gösterilerinde bulunarak, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları attı. Kulüp başkanı Ali Koç, teknik direktör İsmail Kartal ve futbolculara destek veren taraftarlar, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” tezahüratı yaptılar.

Galatasaray kafilesi ise İstanbul Havalimanı’nda coşkulu bir karşılama ile karşılandı. Sarı-kırmızılı taraftarlar, teknik direktör Okan Buruk ve futbolculara sevgi gösterilerinde bulunarak, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attılar. Ayrıca taraftarlar, takımlarını beklerken andımızı da okudular.

Riyad’da oynanması planlanan Süper Kupa maçına çıkmama kararı, Suudi yetkililerin Atatürk posteri, pankart ve İstiklal Marşı krizine tepki olarak alındı. Oyuncular, maç öncesi sahaya çıkacakları tişörtlerin üzerinde Atatürk’ün resmi olmasını ve pankartlarda Atatürk’ün sözlerinin yer almasını istediler. Ancak Suudi yetkililer bu talepleri kabul etmeyince takımlar maça çıkmama kararı aldılar. Maçın iptali sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin sağlık durumuyla ilgili sosyal medyada spekülasyonlar yapıldı, ancak TFF, Büyükekşi’nin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Süper Kupa finalinin iptali, Türkiye’de futbol camiasında ve sosyal medyada geniş yankı buldu. Olay, Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarlarını bir araya getirerek ortak bir tepki oluşturdu. Süper Kupa maçının ertelenmesi sonrasında Beşiktaş kulübü, maçın kendi stadında oynanması için Galatasaray ve Fenerbahçe’yi davet etti. Türkiye Futbol Federasyonu, kulüpler ve Suudi yetkililer arasındaki kriz, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası gündemine oturdu.