İBB Şehir Tiyatroları’ndan Yeni Yıl Hediyesi: İstanbul Efendisi ve Şark Dişçisi

İBB Şehir Tiyatroları, 1 Ocak 2024 tarihinde, YouTube kanalında iki klasik oyunla seyircisine yeni yıl hediyesi veriyor.

Saat 15.30’da Musahipzade Celal’in kaleme aldığı İstanbul Efendisi ve 19.30’da ise Hagop Baronyan’ın eğlenceli müzikali Şark Dişçisi, Engin Alkan rejisiyle sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul Efendisi

İstanbul Efendisi, kızına uygun bir damat adayı bulmak için, dönemin batıl inançlarına bel bağlayan bir babanın gülünç durumunu anlatıyor.

Oyunda, kızına uygun bir damat adayı bulmak için her yolu deneyen bir babanın, sonunda oğlunu damat adayı olarak seçmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan komik olaylar anlatılıyor.

Şark Dişçisi

Şark Dişçisi ise, tarihin belirsiz bir zamanından çıkıp gelen gezici bir tiyatro kumpanyasının, 19. yüzyıl Osmanlı mizah yazınının en önemli kalemlerinden olan Hagop Baronyan’ın eğlenceli komedisini; müzikli, danslı, şenlikli bir gösteriyle bugünün seyircisiyle buluşturuyor.

Oyunda, İstanbul Ermenileri arasında geçen; birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikâyesi anlatılıyor.

İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Oytun Askeroğlu, seyircilere güzel ve anlamlı bir yeni yıl hediyesi vermek istediklerini belirterek, “Sanatın ve tiyatronun en güzel hediyelerden biri olduğunu düşündük. Herkese iyi seyirler, güzel ve huzurlu seneler diliyoruz” dedi.

İBB Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever ise, tiyatronun 110 yıllık tarihinde, İstanbullular ve tiyatro seyircisiyle her zaman özel bir bağı olduğunu belirterek, “Yeni bir yılın, sanatla ve tiyatroyla dolu dolu, sağlık içinde, umutlarımızı tazeleyerek gelmesi dileğiyle…” diye konuştu.