Eğitim, hükümetlere bırakılmayacak kadar önemli bir iştir…

Ali Nesin, sosyal medya hesabında genellikle eğlenceli ve düşündürücü paylaşımlarda bulunuyor.  Son paylaşımlarından birinde eğitim konusunda söyledikleriyle eğitimin hükümetlere bırakılmayacak kadar ciddi ve önemli olduğunu belirtiyor. Nesin’in ilgili paylaşımını aşağıya alıyoruz…

Gazeteciler benimle çoğu zaman eğitim hakkında konuşmak isterler, özellikle de matematik eğitimi hakkında doğal olarak. Söyleyecek bir çift sözüm var ama üç çift sözüm yok, üçüncüsü olsa dördüncüsü yok. Bir insanın bir konu hakkında ne kadar fikri olabilir ki? Ben de her seferinde aynı şeyleri tekrar edip dururum. Ama geçenlerde eğitim üzerine yeni bir yorum geldi aklıma. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Türkiye’nin nüfusu son 60 yılda 3 misli arttı. Ayrıca zorunlu eğitim 5 yıldan 12 yıla çıktı. Ayrıca herkes ilkokula bile gitmezken şimdi herkes 12 yıl okuyor. Dolayısıyla öğrenci sayısı müthiş bir patlama yaşadı: 60 yılda 3 milyondan 24 milyona çıktı, yani 8 misli arttı.

Bir de öğretmen sayısını düşünün. Öğrenci sayısı artışına ilaveten bir de bu modern çağlarda ideal sınıf mevcudiyetinin 24’ü geçmemesi gerektiğini dikkate alın. Öğretmen sayısı 60 yılda 16 misli artıp 70.000’lerden 1,1 milyonlara gelmiş.

Şimdi de icra mercii olan hükümetleri düşünelim. Türkiye’de her dört yılda bir seçim olurdu. Dolayısıyla hükümetler dört yıl sonraki seçimi düşünmek zorundaydılar. Hatta tüm enerjilerini günü kurtarmaya harcadıklarından, hiçbir hükümetin 60 yıl sonrasını düşünme lüksü yoktu. Türkiye’nin koşulları buna izin vermiyordu. Hiçbir hükümet 60 yıl sonra ne olacak, o günlerin koşullarına nasıl hazırlanacağız sorusunu sormadı, bu soruyu soranlar da dinlenilmedi. Buna zaman ve enerji yoktu.

Mesela bugün ülkemizin 60 yıl sonrasını düşünen siyasetçiler var mı? 60 yıla kim öle kim kala!

Sonuç? Sonuç şu ki eğitim işi hükümetlere bırakılmamalı. Eğitim, günlük kargaşalardan ve siyasi beklentisi olmayan bağımsız bir kuruma devredilmeli.”

Sayıların derlendiği sayfa: https://www.drdatastats.com