Ege Denizi’nde 5,1 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi’nde 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, 18 Mayıs 2023 tarihinde saat 21:58’de gerçekleşti.

Depremin merkez üssü, Yunanistan’ın Girit Adası’nın kuzey doğusu ile Kasos Adası’nın güney batısı açıkları olarak belirlendi. Depremin derinliği ise 9,07 kilometre olarak ölçüldü.

Deprem, Ege Denizi’ndeki birçok bölgede hissedildi. Özellikle İzmir’in Urla ilçesi ve Muğla’nın Datça ilçesi yakınlarında şiddetli bir şekilde hissedilen deprem, İzmir ve Manisa’da da hissedildi. Deprem sonrası vatandaşlar panikle evlerinden ve iş yerlerinden dışarı çıktı.

Depremle ilgili olarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kandilli Rasathanesi’nden açıklama geldi. AFAD, depremin büyüklüğünü 5,1 olarak duyururken, Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5,0 olarak kayıtlara geçirdi.

Deprem sonrası herhangi bir can veya mal kaybının olup olmadığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak AFAD ve Kandilli Rasathanesi, vatandaşları olası artçı sarsıntılara karşı uyardı.

Ege Denizi’nde meydana gelen deprem, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını bir kez daha hatırlattı. Uzmanlar, depreme karşı hazırlıklı olunması ve deprem anında yapılması gerekenler konusunda bilinçli olunması gerektiğini vurguladılar.