Doğa salt bizim değil…

Krem çikolata vücudumuzda kilo yapmakla kalmıyor. Ayrıca doğal yaşama da zarar veriyor…

Ne yazık ki bu büyük lezzetin sırrında artık doğal yaşamda pek de kolay bulunmayan ve gıda literatüründe ”palm oil” olarak bilinen çok kıymetli bir yağ kullanılıyor. Bu yağın doğal kaynağı malezya ve yağmur ormanları, ancak yağmur ormanlarında artık tükenmiş olan bu yağ günümüzde sadece Malezya doğasında bulunabiliyor ve Malezya‘da zaten bu yağın dünyadaki en büyük ihracatçı üreticisi.

Palm oil yağ, dev çikolata endüstrilerinin de kaliteli ürünlerinde kullanabilmek için yüksek bedeller ödeyerek temin ettikleri bir madde. Fakat bu büyük lezzetin arkasında çok ciddi bir trajedi var.

”Palm oil” aslında orangutanların en büyük besin kaynağı, fakat günümüzde artık orangutanlar bu gıda maddesine ulaşamıyorlar. Çünkü bu yağın kaynakları endüstri üretimleri için tamamen doğal yaşamdan arındırılmış durumda, yani orangutanların bu maddeye ulaşabilmeleri ve tüketebilmeleri yasak ve imkansız. Üstelik orangutanlar özellikle hamilelik dönemlerinde bu maddeye aşırı derecede muhtaçlar ancak onlar kendileri için hayati olan bu gıdaya artık ulaşamıyorlar ve ölüyorlar.

Çünkü kısıtlı miktardaki kıymetli üretim coğrafi iradeler tarafından büyük bedeller karşılığında dev endüstriyel üreticilere satılıyor ve soframıza geliyor.

Çocuklarımızın severek yediği ürünlerin yapımında kullanılan bu madde yüzünden onlarca orangutan beslenemeyip ölüyor.

PALM OIL NEDİR?

Palm oil, bir tür palmiyeden elde edilen bitkisel yağdır. Oda sıcaklığında katı haldedir, sıvı yağlara göre ısıya daha fazla dayanıklı olduğundan fastfood yiyeceklerde kullanılır. Bu yağ nedeniyle onunla pişirilen patates kızartması, bayat olmasına rağmen lezzetini kaybetmez.