BM’nin “savaş suçu” işlemekle suçladığı örgütün komutanı, Artuklu Üniversitesi’nden mezun oldu

NHY, Uğur KAYMAZ

Suriye’de Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplardan biri olan Ahrar El Şarkiye’nin (Doğu’nun Özgürleri) komutanı Ebu Hatem Şakra, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü açıkladı. Şakra, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, 2011 yılında Suriye’deki olayların başlamasıyla üniversiteyi bırakarak silahlı mücadeleye katıldığını söyledi (Hamsici, 2019).

Ahrar El Şarkiye, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı’na katılan ve kendisini Suriye Milli Ordusu olarak tanımlayan grubun çatısı altında yer alıyor. Örgüt, 12 Ekim 2019’da Suriyeli Kürt politikacı Hevrin Halef’in öldürülmesi ile bazı sivillerin ve sağ yakalanan bazı YPG’lilerin öldürülmesiyle suçlanıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi tarafından hazırlanan bir raporda, Ahrar El Şarkiye’nin savaş suçu işlediği yönünde kanıtlar bulunduğu belirtilerek bundan Türkiye’nin de sorumlu tutulabileceği uyarısı yapıldı (DW Türkçe, 2020). Raporda, Türk birliklerinin komutası ve kontrolü altında silahlı grupların söz konusu eylemi gerçekleştirmiş olması halinde, ilgili komutanın cezai olarak sorumluluk taşıyacağı konusunda uyarıda bulunuldu.

Şakra ise bu suçlamaları reddederek, Ahrar El Şarkiye’nin Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kökenli olduğunu ve Suriye’nin bütünlüğünü korumaya çalıştığını iddia etti. Şakra, Suriye’de ulus, mezhep ve ırk ayrımı yapmadıklarını savundu.

Ahrar El Şarkiye’nin geçmişi ve ideolojisi hakkında bilgi veren Swansea Üniversitesi araştırma görevlisi, Suriye uzmanı Aymenn Jawad El Tamimi ise örgütün Deyr Ez Zor kökenli olduğunu ve İslamcı çizgideki Ahrar El Şam’ın bünyesinde ortaya çıktığını söyledi (Hamsici, 2019). El Tamimi, grubun en önemli motivasyon kaynaklarından birinin, ortaya çıktığı Deyr Ez Zor’a geri dönmek ve Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) buradan çıkarmak olduğunu belirtti.