DSÖ’den düşük gelirli ülkelere BioNTech Covid-19 aşısı tedariği…

Pfizer ve BioNTech, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) düşük gelirli ülkelere aşı dağıtılması için kurduğu COVAX mekanizmasına Covid-19 aşısı tedarik etme konusunda anlaşma imzaladı.

Reuters’in konuya yakın iki kaynağa dayandırdığı haberinde, anlaşma kapsamında COVAX’ın ne kadar ödeme yapacağının ve kaç doz verileceğinin henüz net olmadığı ama hacmin düşük olacağı vurgulandı. Kaynaklardan biri Pfizer/BioNTech aşısının öncelikli olarak bu ülkelerdeki sağlık çalışanlarına verileceğini belirtti.

Pfizer/BioNTech aşısı çok düşük sıcaklıklarda saklanması gerektiği için nakliyesinde özel araçların kullanılması gerekiyor ve özellikle sıcak iklimli fakir ülkeler için çok pratik olmayabileceği düşünülüyor.

DSÖ Kıdemli Danışmanı Bruce Aylward hafta başında COVAX’ın Pfizer’la görüşmelerinde ileri safhaya geldiğini açıklamıştı fakat kurumlar anlaşmaya varılıp varılmadığı yönündeki soruları cevapsız bıraktı.

COVAX programı kapsamında düşük gelirli ülkelere ilk aşılar Şubat ayından itibaren dağıtılmaya başlanacak.

Ukrayna COVAX programı kapsamındaki 210 bin aşının şubat ayının ilk yarısında ulaşacağını ve Moderna, Pfizer ya da AztraZeneca’nın aşılarından biri olacağını açıkladı.

COVAX bu yıl içerisinden 2 milyar dozun üzerinde aşıyı dağıtmayı hedefliyor. Perşembe günü güncellenen tahminlere göre 2021 yılında ise 1,8 milyar doz aşıyı düşük gelirli 92 ülkeye dağıtmayı planlıyor. Bu miktar bu ülkelerin nüfusunun yaklaşık yüzde 27’sine denk geliyor.

COVAX DSÖ, aşı ittifakı ve Salgın Hastalıklar Hazırlığında Yenilikçi Yaklaşımlar Koalisyonu (CEPI) önderliğinde fakir ülkelerin aşı konusunda zengin ülkelerin arasından sıyrılarak aşıya erişim imkanı bulamayacağı endişesiyle geçtiğimiz yıl kuruldu.

COVAX şu ana kadar AstraZeneca, Hindistan Serum Enstitüsü ve Sanofi-GSK işbirliği’nin gelecekteki aşılarının tedariği konusunda anlaşma imzaladı. Ayrıca Johnson & Johnson ile mutabakata vardı.

Pfizer, AstraZeneca’dan sonra COVAX’ın bazı ülkelerden kullanım onayı almış ikinci aşı anlaşması olacak.