AKP’li Aktay Yoksulluğun Vakfını Sultan Rezidansta Kurdu

Anka Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşin’in haberi garip bir yoksullukla mücadele vakfının hikayesini anlatıyor. AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, yoksullukla mücadele ve azaltmak için kolları sıvıyor, bir vakıf kuruyor.  Vakfın adresi olarak da, İstanbul’da Sultan Rezidansı seçiyor. Yasin Aktay, lüks rezidanstan yoksulluğa karşı savaş açıyor…

Adalet ve Demokrasi Vakfı’nın adresi olarak verilen Rezidansta 1 +1 daireler 198 bin dolardan, 2 +1 daireler 312 bin dolardan, 3 +1 daireler ise 385 bin dolardan başlıyor. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl vakfa ilişkin “Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor” dedi.

Vakfın yönetiminde yabancı uyruklular

100 bin lira mal varlığı olan İstanbul’da Adalet ve Demokrasi Vakfı’nın amacı “Yoksulluğu engellemek, adaletli paylaşımın yayılmasına katkı yapmak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmek” diye açıklandı. Vakfın kurucuları arasında AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da yer alıyor. Vakfın yönetim kurulunda Muhammet Elfıkhi, İman Elfıkhi, Shaaban Okabı, Muhammed Mustafa görev alıyor.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Aktay’ın rezidansta kurduğu vakfının kurucularından dördünün yabancı uyruklu olduğuna dikkat çekerek, “Vakfın kurucularından dördünün yabancı olması araştırılmaya değer durum. Geçmişte Ensar, Türgev, Tügva’ya kamu kurumlarından ve belediyelerden bu vakıflara yapılan kaynak aktarımı hepimizce mağlum” dedi.

Vakfın kurulduğu adresteki dairelerin ciddi maliyetine dikkat çeken Bingöl, “Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor. Oysa çok büyük bedellerle satın alınan ya da kiralanan bu vakıf adresi yerine daha mütevazi bir yerde çalışmalarını sürdürebilirdi. Bu yüksek meblağ ile birkaç yoksul vatandaşın ihtiyaçları giderilebilirdi. Amaç ve uygulamada tümüyle çelişen bir tablo ortaya koyuyor” diye konuştu.

Vakfın ismini de “Herhalde Türkiye’de ciddi anlamda adaletin ve demokrasinin yok edildiğinin farkındalar ki bu adla bir vakıf kurmayı önemsiyorlar” diye yorumlayan Bingöl, şöyle dedi:

“Samimi olup olmadıklarını çok yakında göreceğiz. Samimilerse adalet ve demokrasinin olmadığı yerde seslerini yükseltmeliler. Keza vakfın amaçları arasında sayılan yoksullukla mücadeleyi de bu vakfı takip ederek, nasıl yoksullukla mücadele ettiklerini zaman içinde göreceğiz.”