Agrobay işten çıkardığı işçilere tazminat davası açtı

İzmir’in Bergama ilçesinde faaliyet gösteren Agrobay Seracılık şirketi, işten çıkardığı ve sendika üyesi oldukları için sera önünde oturma eylemi yapan işçilere tazminat davası açtı. İşçiler, 160 gün süren direnişin ardından basın açıklaması yaparak taleplerini dile getirdi.

Agrobay Seracılık şirketinde çalışan ve Tarım İşçileri Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle 22 Ağustos 2023’te işten çıkarılan işçiler, işe iade talepleriyle başlattıkları oturma eyleminin 160. gününde basın açıklaması gerçekleştirdi. Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz, Agrobay şirketiyle yaşadıkları sorunları kamuoyuyla paylaşarak destek istedi.

Kocagöz, işçilerin yıllarca şirkette çalışırken maruz kaldıkları sağlık sorunları, iş kazaları ve sigorta eksiklikleri gibi konuları dile getirerek, “Biz Agrobay’ın işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin tamamen sağlandığı bir işletme olmasını istiyoruz” dedi.

Agrobay şirketi, çeşitli gerekçelerle 10’dan fazla işçi, sendika başkanı ve bir milletvekiline manevi tazminat davası açtı. Şirketin itibarının zedelendiği iddiasıyla açılan davalara ilişkin Kocagöz, “Bugüne kadar yaptığımız eylemlerde temel amacımız hep aynı oldu. Şirketin haklarımızı vermesini istedik. İtibar zedelenmesi şirketin kendi tavrıyla ilgilidir” şeklinde konuştu.

Direnişin, sadece Agrobay işçileri için değil, genel olarak tarım, balıkçılık ve orman işçilerinin haklarını savunmak amacıyla olduğunu vurgulayan Kocagöz, işçilerin birlikteliğinin patronlara karşı güvence olduğunu belirtti.

İşçiler, Agrobay’ın tazminat davasına karşı direnişlerini sürdürmeye ve talepleri için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade ettiler.