CHP Milletvekili Gürer: Kayıp kaçak bedelleri kimlerden ve nasıl tahsil ediliyor?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, sabit saat uygulamasının enerji tüketimini teşvik ettiğini belirterek, Türkiye’nin bir an önce kış saati uygulamasına geçmesi gerektiğini söyledi.

Gürer, sabit saat uygulamasının neden olduğu sorunları da eleştirdi. Gürer, “Çocuklar gece karanlığında kalkmaları, okula gitmeleri, servise taşınmalarının problem olduğunu anlatıyorlar. Neden bu sabit saat uygulamasına geçildi?” diye sordu.

Gürer, abonelerden kayıp kaçak bedellerinin nasıl tahsil edildiğini de sordu. Gürer, “Kayıp kaçak olayı tüm yurttaşların sırtına bindiriliyor. Bunu bir açıklarsanız memnun oluruz” ifadelerini kullandı.

Gürer, borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik abonelerin sayılarını da sordu. Gürer, “Türkiye genelinde 2023 yılı ve 2024 yılı dönem sonu itibarıyla borcunu ödemediği için kesik olan abone var mı? Borç ödememesi nedeniyle aboneliği feshedilen abone var mı? Sözleşmesine göre, yükümlülüğünü yerine getirmediği için geçici elektrik kesintisi uygulanan var mı?” diye sordu.

Gürer’in sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sabit saat uygulamasının devam edeceğini söyledi. Bayraktar, diğer sorulara yazılı yanıt vereceğini söyledi.

Kayıp kaçak bedellerinin tahsili

Kayıp kaçak bedelleri, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin kayıp ve kaçak elektrik ve doğalgaz tüketiminden kaynaklanan zararlarını karşılamak için abonelerden tahsil edilen bedellerdir.

Kayıp kaçak bedelleri, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin tarifelerinde ayrı bir kalem olarak yer alır. Bu bedeller, abonelerin elektrik ve doğalgaz tüketim bedellerine ek olarak tahsil edilir.

Kayıp kaçak bedelleri, abonelerin elektrik ve doğalgaz tüketim miktarına göre değil, abonelerin bulunduğu bölgenin kayıp ve kaçak oranına göre hesaplanır.

Türkiye’de kayıp kaçak oranları, elektrikte %12, doğalgazda %15 civarındadır. Bu oranlar, Avrupa Birliği ortalamasının oldukça üzerindedir.

Kayıp kaçak bedellerinin yüksek olması, abonelerin elektrik ve doğalgaz faturalarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik aboneler

Borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik aboneler, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerine olan borçlarını ödemedikleri için elektrik ve doğalgaz tüketimlerine geçici olarak son verilen abonelerdir.

Türkiye’de borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik abone sayısı her yıl artmaktadır.

2022 yılı sonu itibarıyla, Türkiye’de borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik abone sayısı 3 milyon civarındadır.

Borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik aboneler, genellikle ekonomik olarak zor durumdaki kişilerdir. Bu kişiler, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyebilmek için kredi çekmek zorunda kalmaktadır. Bu durum, onların ekonomik sorunlarını daha da artırmaktadır.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sabit saat uygulaması, kayıp kaçak bedellerinin tahsili ve borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik aboneler gibi konulardaki eleştirileri, Türkiye’nin enerji sektöründeki sorunlarını ortaya koymaktadır.

Bu sorunların çözümü için, kayıp kaçak oranlarının düşürülmesi, abonelerden tahsil edilen kayıp kaçak bedellerinin makul seviyelere indirilmesi ve borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesik abone sayısının azaltılması gibi önlemler alınmalıdır.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku