Türkiye’de sağanak yağışlar ve su baskınları…

Türkiye’nin bir çok şehrinde etkili olan sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkilerken bir çok şehirde su baskınlarına neden olduğu görüldü.

Türkiye, son günlerde kuvvetli sağanak yağışların etkisi altında kaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD, peş peşe uyarılarda bulunarak sel, su baskını, yıldırım, dolu ve rüzgar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları tedbirli olmaya çağırdı. Yağışlar nedeniyle bir çok şehirde su baskınları meydana geldi ve ulaşımda aksamalar yaşandı.

Yağışların en çok etkilediği bölgelerden biri İç Anadolu oldu. Ankara, Konya, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Yozgat ve Sivas’ta yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görüldü. Ankara’da yağışın akşam saatlerine kadar sürmesi beklenirken, AFAD taşkın riskine karşı dere yataklarından uzak durulması gerektiğini hatırlattı.

Orta Karadeniz’de de yağışlar etkisini gösterdi. Tokat, Amasya, Çorum, Samsun ve Ordu’da kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar nedeniyle sel ve su baskınları yaşandı. Bazı yollar ulaşıma kapandı, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. AFAD ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Ege Bölgesi’nde de parçalı ve çok bulutlu bir hava hakimdi. Aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların görüldüğü bölgede özellikle İç Ege kesimlerinde yağışlar kuvvetli oldu. Afyonkarahisar, Denizli, İzmir ve Muğla’da sel ve su baskını riskine karşı vatandaşlar uyarıldı.

Yağışların önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD, vatandaşlardan hava durumu tahminlerini takip etmelerini ve olası afetlere karşı hazırlıklı olmalarını istedi.