DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79

DFG’nin Mayıs ayı raporuna göre, 1 Haziran itibariyle tutuklu 79 gazeteci bulunuyor.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mayıs ayı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Sedat Yılmaz’ın tutuklanmasına dikkat çekilen raporda, “Dünya basın tarihi açısından, akademilerde tez konusu olacak bu ironik mesele için o gün sözümüz ve manşetimiz şuydu: ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde iki gazetecinin eline kelepçe takıldı. Bunu da unutmayacağız…” denildi.

‘İKTİDAR BASKISI HAD SAFHADA’

Uzun bir süredir toplumun her alanında kendini iyiden iyiye hissettiren iktidar baskısının had safhada olunduğu belirtilen raporda, ekonominin, siyasetin, özgürlüklerin bir bütün olarak hayatın tıkanma noktasında olduğu bir süreçte Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine gidildiği hatırlatıldı. Raporda, “Gazetecililer ve basın meslek örgütleri için iktidarda hangi siyasi partinin olduğundan çok, söz konusu partinin bu noktada hak ve özgürlüklere açtığı alan bizler açısında önemli olan. Sözümüzü, eleştirimizi, sesimizi yükselttiğimizi asıl alan da bu, hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, basın ve ifade özgürlüğünün baskılandığı, toplumun haber alma hakkının engellendiği çok uzun bir süreç yaşıyoruz” ifadelerine yer verildi.

MÜFTÜOĞLU VE YILMAZ’IN TUTUKLANMASI

Raporun devamında şunlara değinildi: “Bizler için temel amaç, bu konularda mücadele etmek, evrensel standartla bir basın özgürlüğü karnesine sahip olmak ve gazetecilerin işlerini hiçbir kaygıya kapılmadan yapabilecekleri alanlar açmak. Bütün dünyada kabul görmüş ve o gün gazetecilerin ve toplumun bilgiye ulaşma özgürlüğünü kutlayacağı gün olan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde derneğimizin eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı Editörü Sedat Yılmaz’ın bileklerine kelepçe vuruldu. Dünya basın tarihi açısından, akademilerde tez konusu olacak bu ironik mesele için o gün sözümüz ve manşetimiz şuydu: ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde iki gazetecinin eline kelepçe takıldı. Bunu da unutmayacağız…”

Bu tutuklamaların ardından Mayıs ayında da gazetecilere yönelik baskılar devam etti. Raporumuzda yer alan verilere göre; Mayıs ayında 4 gazeteci tutuklandı, 2 gazeteci gözaltına alındı, 2 gazeteciye hapis cezası verildi, 1 gazeteciye para cezası verildi, 1 gazeteci saldırıya uğradı, 1 gazeteci tehdit edildi, 1 gazeteci yargılandı, 1 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. Böylece 1 Haziran itibariyle tutuklu gazeteci sayısı 79’a yükseldi.

Tutuklu gazetecilerin büyük bir kısmının Kürtçe yayın yapan basın kuruluşlarında çalıştığı biliniyor. Bu durum, Kürtçe basının ve Kürt halkının haber alma hakkının ne kadar tehlikede olduğunu gösteriyor. DFG olarak, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını, basın özgürlüğünün sağlanmasını ve gazetecilik faaliyetlerinin suç sayılmamasını talep ediyoruz. Gazetecilik suç değildir, haber alma hakkımız engellenemez.” (MA)