Yıllarca bahçede süsüydü, patlamamış bomba olduğu ortaya çıktı

İngiltere’de eski bir bombayı bahçe süsü olarak saklayan çift, bomba imha ekibi tarafından patlatıldığında durumu “eski bir dostun ölümü” olarak tanımladı.

Sian ve Jeffrey Edwards’ın Galler’in Milford Haven yerleşim biriminde evlerinin dışında bulunan bombanın 19. Yüzyılın sonlarından kalma olduğu tahmin ediliyor.

Çift bunun “sahte” bir bomba olduğunu düşünmüştü. Savunma Bakanlığı bombanın 29 kg ağırlığında bir “donanma mermisi” olduğunu açıkladı.

BBC’nin haberine göre, Sian Edwards, bahçeyle uğraştıktan sonra toprağı temizlemek için malasını bombanın üzerine vurduğunu belirtiyor.

Ancak Çarşamba akşamı bir polis memuru kapıyı çalarak, çifte bombayı tespit ettiğini ve durumu Savunma Bakanlığı’na bildireceklerini söyledi. Bir saat sonra, şok geçiren çifte bomba imha ekibinin ertesi gün geleceğini bildirildi.

Tüm sokağın boşaltılması gerekebileceği söylenen Edwards çifti için uykusuz bir geceydi. “Bütün gece gözümüze uyku girmedi” Jeffrey Edwards ve ekliyor: “Bomba imha birimine ‘evden çıkmıyoruz, burada kalıyoruz’ dedim. Eğer havaya uçarsa, biz de onunla birlikte havaya uçacağız’ dedim.”

Testler bombanın patlamamış olduğunu, ancak çok az miktarda şarjı olduğunu kanıtladı. Walwyn’s Castle’daki kullanılmayan bir taş ocağına götürüldü, beş ton kumla kaplandı ve patlatıldı.

‘Eski bir dosttu’

Üç yaşından beri bu sokakta yaşayan 77 yaşındaki Jeffrey Edwards, “Eski bir dosttu. Zavallı yaşlı şey paramparça olduğu için çok üzgünüm” diyor.

Jeffrey Edwards kendisine bombanın tarihçesinin, eskiden evin sahibi olan Morris ailesi tarafından anlatıldığını söyledi. Bombayı 100 yıldan daha uzun bir süre önce bulduğunu belirterek, şunları söylüyor:

“Kraliyet Donanması’na ait savaş gemileri St Brides Körfezi’ne demir atar ve silahlarını Broad Haven’a doğrultup ateş açarlardı. Kumları atış talimi için kullanırlardı. Kumların üzerinde kimsenin olmadığından emin olurlardı!

Etrafa limonata dağıtan Pop Morris, at arabasıyla Broad Haven’a iniyordu ve deniz kabuğunu buldu. Kabukla birlikte sahile geri döndü, arabasının arkasına koydu ve yedi millik zıplamalı bir yolculukla eve döndü. Onu ön avluya dik bir şekilde yerleştirdi ve orada kaldı.”

Bomba daha sonra betona gömülmüş ve Edwards çifti 1982’de evi satın aldıklarında pencere kenarlarına uyması için kırmızıya boyanmış. Jeffrey Edwards, “İki dünya savaşı boyunca orada durdu” dedi.

Savunma Bakanlığı konuya ilişkin açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“30 Kasım 23 tarihinde Ashchurch Birliği, 721 EOD Sqn, 11 EOD&S Regt RLC’nin Dyfed-Powys Polisinin talebi üzerine şüpheli bir mühimmat parçasına müdahale ettiğini doğrulayabiliriz.

EOD ekibi maddeyi değerlendirmiş ve 24 kilogramlık bir donanma mermisi olduğunu tespit etmiş ve daha sonra patlayıcı ile imha edilmek üzere olay yerinden uzaklaştırılmıştır.” (Ajans Biim)