Tutuklu Üstün: 2021 bütçesi doğanın ve emeğin sömürüsünün devamı

Meclis’teki bütçe görüşmelerine mesaj gönderen tutuklu ekolojist Üstün, ‘2021 bütçesi son yirmi yılda doğanın, emeğin sömürüsü programının bir devamı niteliğinde’ dedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerine mesaj gönderdi. Üstün’ün gönderdiği mesajı bütçe görüşmelerinde HDP Milletvekili Züleyha Gülüm okudu.

Gazetemizin de yazarı olan Üstün’ün gönderdiği mesaj şu şekilde:

“Dün-Bugün-Yarın Hiç Birbirine Hiç Bu Kadar Karışmamıştı

2021 yılı bütçesi önceki yıllarda olduğu gibi doğal ekosistemler üzerindeki sermaye baskısını, talan ve tahribatı artırmayı hedefliyor.

Kentsel alanlar yok edilecek

İzmir depremi fırsat bilinerek Murat Kurum tarafından inşaat sektörüne kentsel dönüşüm ve rezerv yapı alanları üzerinden rant sağlamaya dönük açıklamalar yapıldı. Enerji Bakanı tarafından yenilenebilir enerji yatırım garantileri üzerinden önümüzdeki dönem enerji şirketlerine yeni teşviklerin verileceği ve kamusal varlıkların şirketlere transfer edileceğine dair demeçler verildi. Tarım Bakanı açıkça tarım alanlarının maden şirketlerine açılmasına dönük çalışmalar yaptıklarını beyan etti. Dolayısıyla 2021 bütçesi son yirmi yılda doğanın, emeğin sömürüsü programının bir devamı niteliğinde. AKP sözcülerinin ivme kazanacağını söyledikleri politikaların ne olduğunu geçmiş uygulamalarına bakarak görmek hiç de zor değil. Üçüncü Havalimanı, geçiş garantili otoyol projeleri, Kazdağları ve diğer yörelerdeki madencilik projeleri, suyun şirketlerin kullanımına tahsis edilmesi, kentsel ve kamusal alanlarımızın yok edilmesi sürecine hız verileceği açık.

 Emeğin hakları gasp ediliyor

Kıdem tazminatının gaspına yönelik tasarı şimdilik geri çekilmiş olsa da emeğin haklarının siyasal iktidarın hedefinde olduğu ve genel bir sermaye programıyla hareket edildiğini gösteriyor. Aynı şekilde ekoloji hareketinin ve muhalefetin tepkileri nedeniyle Torba Yasadan bazı maddeler çekilmiş olsa da diğer tüm maddeler, çekilen maddelerle aynı ruhu taşıyor.

Doğanın talanına karşı mücadele

Gelecek için yapılan bütçe, dünün programını ve bugün sermayenin içinde bulunduğu krizin karakterini taşımaktadır. Bugünkü krizden dünün politikalarıyla çıkamayacağımız açık. Bu politikalar yaşamın yasalarına göre yok hükmündedir.

Gerçekten çözüm isteğiniz varsa sermayeden değil doğadan, halktan yana bir bütçe planlanmalıdır. Bizler ise nerede olursak olalım özgür yarınlar için yaşamı savunmaya, doğanın talanına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.”