Türkiye’ye girişte HES kodu uygulaması…

15 Mart’tan itibaren, ülkeye girecek yolcuların temel bilgi ve adreslerini içeren “Türkiye’ye Giriş Formu” internet ortamından doldurulabilecek ve HES kodu oluşturulacak.

‘Türkiye’ye Giriş Formu’ dolduran yolcular için HES kodu oluşturulacak

Koronavirüs tedbirleri gereği, yurda girecek yolcuların temel bilgilerini ve konaklayacakları adresleri içeren “Türkiye’ye Giriş Formu”, 15 Mart itibarıyla internet ortamından doldurulabilecek. Formu dolduran yolcular için HES kodu oluşturulacak.

Koronavirüs tedbirleri gereği, yurda girecek yolcuların temel bilgilerini ve konaklayacakları adresleri içeren form, 15 Mart itibarıyla Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan “register.health.gov.tr” internet sitesinden doldurulacak.

Form,  seyahat öncesi son 72 saat içinde doldurulması gerekiyor

Yolcularla Türkiye’de kalacağı süre boyunca pandemi ile ilgili doğru ve gerekli bilgileri paylaşmak için istenen belgeyle ilgili, internet sitesinde detaylı açıklamaya yer verildi:

”Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır.

Bu web sitesinde yer alan bilgilerin; Türkiye’de kalacağınız süre boyunca Covid-19 pandemisi ile ilgili size sağlıklı bilgi aktarabilmek, sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilmek adına doldurulması gerekmektedir. Doldurulan bilgiler ile otomatik olarak şahsınıza özel HES Kodu oluşturulacak ve oluşturulan HES Kodu sayesinde sizin ya da seyahatiniz ve konaklamanız sırasında temas ettiğiniz kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda size ulaşabileceğiz. Bu sebeple bilgilerin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir.

Bu formu doldurup doldurmadığınız Türkiye sınırında kontrol edilebilir ve formu doldurmadığınız veya yanıltıcı beyanda bulunmanız durumunda adli ve idari yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye girmenize izin verilmeyebilir (Türk uyruklu değilseniz veya Türkiye’de oturum izniniz bulunmuyorsa).”

Uygulama, transit seyahat eden yolcuları kapsamıyor.