Türkiye’nin Kuzey Batısında Şiddetli Yağış ve Seller: 6 Ölü, 2 Kayıp

Türkiye’nin kuzey batısında dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca devam eden şiddetli yağış, seller ve heyelanlara neden oldu. İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne illerinde çok sayıda ev, iş yeri ve tarım arazisi su altında kaldı. Ulaşımda aksamalar yaşandı. Bazı bölgelerde elektrik kesintileri meydana geldi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sel felaketinden etkilenen vatandaşlara 15 bin lira yatırılacağını duyurdu. Bakan Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Devletimiz vatandaşlarımızın yanındadır. Evleri su basan vatandaşlarımıza 15 bin TL’ye kadar ödeme yapılacaktır. Hasar tespit çalışmaları başlatılmıştır.” dedi.

Sel sularının çekilmesiyle birlikte bölgede hasar tespit çalışmaları başladı. AFAD, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları, mağdur olan vatandaşlara yardım ulaştırmak için seferber oldu. Bazı bölgelerde temizlik çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı da arttı. İstanbul’da iki kişi, Kırklareli’nde ise dört kişi sel sularına kapılarak yaşamını yitirdi. Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde kaybolan iki kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölgede bugün de sağanak yağış beklendiğini duyurdu. Sel ve su baskını riskine karşı vatandaşları uyardı.

  • NHY/ BBC Türkçe, T24