2023, İnsanlık Tarihinin En Sıcak Yılı Olmaya Aday

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), 2023’ün insanlık tarihinin en sıcak yılı olacağını açıkladı. C3S, yaz boyunca Kuzey Yarımküre’de küresel sıcaklıkların rekor düzeyde seyrettiğini ve bu yılın 2016’nın rekorunu kırabileceğini belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise “İklim çöküşü başladı” uyarısında bulundu.

C3S’in yayınladığı rapora göre, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama küresel sıcaklık 16.77 santigrat derece © oldu ve bir önceki 2019 rekoru olan 16.48 C’yi geride bıraktı. Raporda, yaşadığımız üç ayın yaklaşık 120 bin yılın, yani insanlık tarihinin en sıcak ayları olduğu vurgulandı.

C3S Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, “Kuzey Yarımküre’nin normal bir kış geçirmesi halinde, 2023’ün insanlığın yaşadığı en sıcak yıl olacağını söyleyebiliriz” dedi. Burgess, küresel ısınmanın gezegen için korkunç sonuçları olacağına dikkat çekti.

Geçtiğimiz ay, kayıtlara geçen en sıcak Ağustos ayıydı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “İklim çöküşü başladı. Bilim insanları fosil yakıt bağımlılığımızın nelere yol açacağı konusunda uzun zamandır uyarıda bulunuyor” dedi.

Son üç ayda Asya, Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika’yı vuran sıcak hava dalgaları, kuraklıklar ve orman yangınlarının ekonomiler, ekosistemler ve insan sağlığı üzerinde dramatik etkilere neden olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Rekor seviyedeki küresel deniz yüzeyi sıcaklıkları, Kuzey Atlantik ve Akdeniz’i vuran deniz ısı dalgaları ile yaz boyunca sıcaklığın artmasında önemli bir rol oynadı. Rapora göre 2023’ün ilk sekiz ayındaki ortalama küresel sıcaklık, 2016’nın sadece 0.01 santigrat derece altında kalarak kayıtlardaki en sıcak ikinci sıcaklık olacak.

Bilim insanları, küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin çok altında 2 santigrat derecede tutmak için acil önlemler alınması gerektiğini belirtiyor.

  • NHY/ Euronews, Yeşil Gazete