TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya, verilen 2 yıl 8 ay 15 günlük hapis cezası onandı. 

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, Türk Tabipler Birliği (TTB) Şebnem Korur Fincancı’ya İstanbul 24’ncü Ağır Ceza Mahkemesince “örgüt propagandası yapmak” suçundan verilen 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası kararına yönelik temyiz incelemesini tamamladı.

Yerel mahkemenin hükmünde usul ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık, delilerde ve işlemlerde ise herhangi bir eksiklik olmadığına karar veren daire, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğuna dikkat çekti. Eylemin doğru olarak nitelendirildiğini ve verilen 2 yıl 8 ay 15 günlük hapis cezasının kanuni bağlamda uygulandığını belirten daire, sanık avukatları ve cumhuriyet savcısının ileri sürdüğü nedenleri yerinde görmeyerek temyiz başvurusunu esastan reddetti.

Ne olmuştu?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Federe Kurdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metina alanlarına yönelik saldırılarda kullandığı kimyasal silahlara ilişkin sarf ettiği ifadeler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan ve evinden gözaltına alınan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 27 Ekim 2022’de Ankara’da Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, “örgüt propagandası” suçundan 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Fincancı’nın ikamet yerinin İstanbul olması, soruşturmanın da burada yürütülmesi nedeniyle yetkisizlik kararı vermiş ve dosyayı İstanbul’a göndermişti. Yargılamaya bakan İstanbul 24’ncü Ağır Ceza Mahkemesi, “örgüt propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapisle cezalandırdığı Fincancı’yı, tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye etmişti. (MA)