Temmuz Ayında 25 Kadın Erkekler Tarafından Öldürüldü, 9 Kadın Şüpheli Şekilde Hayatını Kaybetti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Temmuz ayında 25 kadın kadın cinayetlerinde hayatını kaybederken, 9 kadının ölümü şüpheli olduğunu açıkladı.

Cinayete kurban giden kadınların içinde boşanmak isteyen, barışmayı reddeden, evliliği reddeden veya ilişkiyi sonlandıran kadınlar gibi hayatlarını şekillendirmeyi seçen 6 kadın bulunuyordu. Bunlardan biri katilin kıskançlık nedeniyle cinayeti işlediği ortaya çıkan kadındı. Ancak diğer 18 vakadaki nedenler belirlenemedi.

Kadınların cinayet nedenlerinin belirlenememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmezliğini yansıtıyor. Kadınların cinayet nedenlerinin belirlenememesi, adil yargılamaların yapılamaması ve şüphelilere, sanıklara ve katillere caydırıcı cezaların verilememesi anlamına gelir. Bu cinayetlerin önlenmesi ve nedenlerinin doğru değerlendirilmesi için önleyici tedbirler alınmalı; aksi takdirde kadına yönelik şiddet tehlikeli bir şekilde artmaya devam edecektir.

Kadın Cinayetlerini İşleyenler

Temmuz ayında 8 kadın kocaları, 7 kadın ise partnerleri tarafından öldürüldü. Üç kadın eski kocaları, iki kadın oğulları, bir kadın akrabası, bir kadın babası ve bir kadın tanıdığı tarafından öldürüldü. Katilin kimliği belirlenemeyen iki vakası bulunuyor. Bu ay kadınların %32’si kocaları tarafından öldürüldü.

Kadın Cinayetlerinin Yer Dağılımı

Temmuz ayında 12 kadın evlerinde, 4 kadın sokakta, 2 kadın otelde, 2 kadın arabada, 1 kadın açık alanda, 1 kadın terkedilmiş bir yerde, 1 kadın işyerinde ve 1 kadın su kenarında öldürüldü. 1 kadının cinayetinin işlendiği yer belirlenemedi. Bu ay kadınların %48’i evlerinde öldürüldü.

Kadın Cinayetlerinin Yöntemleri

Temmuz ayında 16 kadın ateşli silahlarla, 5 kadın kesici aletlerle, 1 kadın fiziksel saldırı ile ve 3 kadın boğularak öldürüldü. Bu ay kadın cinayetlerinin %64’ünde ateşli silahlar kullanıldı.

Kadınların Belirsiz İstihdam Durumu

Kadınların istihdam durumunun belirlenmesi zor bir süreçtir. Gazeteciler bu verilere ciddiyetle yaklaşmalıdır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022 yılında “ev işi”nde çalışan kadın sayısı bir önceki yıla göre 65.000 artarak toplamda 9.982.000’e ulaşmıştır. Ancak bu bilgi sadece işsizliğin gerçek boyutunu gizlemektedir. İş gücü dışında kalan veya işten marjinalleştirilen kadınlar, cinsiyete dayalı ayrımcılığa, şiddete ve kadın cinayetlerine daha da açık hale gelirler. Mevcut verilere göre, 7 kadın bir işyerinde çalışıyor, 1 kadının çalıştığı bir yer yok ve 17 kadının istihdam durumu belirsiz.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku