Suriye ve Rusya saldırılarını artırdı, binlerce Suriyeli Türkiye’ye geliyor…

Suriyeli muhalifler İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun ilçesinde bulunan milislerin çoğunun bölgeyi terk ettiğini söyledi. Bölgedeki kaynaklar çok sayıda kişinin Türkiye sınırına doğru yola çıkmak üzere Maaret El Numan şehrini terk ettiğini belirtti.

Rusya’nın desteğini alan Suriye ordusunun İdlib’in güneyinde bulunan Han Şeyhun’a yönelik operasyonunda ilçenin tamamen kuşattığı açıklandı. Silahlı muhaliflerin önemli kısmı ilçeyi terk ederken, bazı grupların ilçe merkezinde Suriye ordu güçleriyle çatışmaya devam ettiği belirtildi.

İlçe ve çevresine yönelik hava ve kara saldırıları yoğunlaşırken evlerini terk eden sivil sayısı da arttı. Reuters’a konuşan Abdullah Yunus isimli kişi “Şehri terk eden araç konvoyları durmuyor.” dedi. Kurtarma görevlileri Rusya ve Suriye ordusunun bombardımanlarının ağırlaştığı son 4 günde 60 bine yakın kişinin İdlib bölgesinin güneyini terk ettiğini öne sürdü.

Han Şeyhun etrafında çatışmaların yoğunlaşmasıyla rejim güçlerinin yaklaştığı Maaret El Numan’a daha önce göç eden Suriyeliler kuzeye yöneldi.

Rusya son 10 günde bölgedeki operasyonlarının şiddetini arttırdı. Bölgedeki sivil toplum kurumları ve Birleşmiş Milletler saldırılar sebebiyle 400 bin kişinin yerinden edildiğini ve yüzlerce sivilin öldürüldüğünü belirtiyor.

İnsan Hakları için Suriye Ağı, Nisan ayından beri devam eden Rusya ve Esad yönetimi saldırılarında 196’sı çocuk 843 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Moskova ve Şam ise sivilleri hedef alan rastgele bombardımanlar yaptıkları yönündeki iddiaları yalanlayarak dünyanın dört bir yanından gelen cihatçılarla mücadele ettiklerini öne sürüyor.

Han Şeyhun’un düşmesi muhaliflerin kuzeydeki Hama bölgesinde kontrolünü sona erdirecek. Rusya’nın desteği ile süren askeri operasyonlar stratejik öneme sahip Han Şeyhun’un Esad yönetimine geçmesini yakınlaştırdı. Han Şeyhun düşerse Moskova ve Suriye yönetimi ülkenin kuzeybatısına doğru giriş için önemli bir kazanım elde etmiş olacak.

 • Reuters