Reuters: “Türkiye’nin başarı şansı azaldı” 

Reuters, “Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm mevsimini kurtarmaya çalışıyor” yorumunu yaptı.

Türkiye’de artan koronavirüs vakaları sonrası alınan ‘tam kapanma’ kararı son durumu analiz ettiği haberinde, “Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm dönemini kurtarmayı umut ediyor” başlığını kullandı.

Türkiye’deki turizm sektörünün çok sert bir darbe aldığını ifade eden İngiliz haber ajansı, “Erken rezervasyon büyük darbe aldı. Sezonu kurtarmak için Mayıs’ın ortasına kadar tam kapanma geldi. En çok turistin geldiği Rusya, uçuş yasağını genişletebilir” diye yazdı.

“Türkiye’de turizm sektörü, birçok yabancı turist rezervasyonunu, vakaların hızla artmasıyla birlikte kaybederek bir kayıp sezonla daha karşı karşıya. Yaz dönemini kurtarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan son çare olarak Mayıs ayının ortasına kadar tam kapanma getirdi” diyen ajans, “Türkiye ekonomisi için, turistlerden gelecek nakit para çok büyük bir öneme sahip” şeklinde kaydetti.

Reuters şöyle devam etti:

“Sektör temsilcileri de bu yılın geçtiğimiz yıldan daha iyi olmayacağından endişelendiklerini dile getirdi. Bir turizmci, “Tam kapanma kararı muhtemelen yaz sezonunu kurtarmaya yetmeyecek. Eğer hükümetin umut ettiği gibi Mayıs sonuna kadar 5.000 vakanın altına düşerse, ülkelerin Türkiye’ye karşı seyahat yasaklarını kaldırması bir süre alır. Temmuz ayını da kaybetme ihtimali var” ifadelerini kullandı.

Reuters haberinde Antalya’daki bir otelde satış müdürü olarak çalışan bir yetkilinin, “Eğer Rus turistler gelmezse çok ciddi batanlar olacak ve işten çıkarmalar olacak” şeklindeki sözlerini de aktardı.