Dink Davasında Mütalaa: 10 kişiye Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi

Agos Gazetesi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada, Yargıtay’ın kısmen bozma kararı verdiği 15 sanıkla ilgili duruşma, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, tutuklu sanıklar Veysel Şahin, Okan Şimşek ve Gazi Günay hazır bulunurken, bazı sanıklar SEGBİS üzerinden katıldı.

Duruşmada savunma yapan Veysel Şahin, Emniyet ve Jandarma görevlilerini tanımadığını, bu kişilerle hiçbir iletişimi olmadığını ve adalet beklediğini belirtti. Okan Şimşek ise, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti ve Giresun Jandarma Komutanlığı’nda bulunduğunu iddia ettiği belgelerin getirilmesini talep etti. Şimşek, kendisini görevlendiren Metin Yıldız’ın beraat ettiğini, dolayısıyla kendisinin de suçsuz olduğunu savundu.

Savcı, mütalaasında Veysel Şahin, Osman Gülbel, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Mehmet Ayhan, Hasan Durmuşoğlu, Gazi Günay ve Ali Öz hakkında “tasarlayarak kasten öldürme” ve “anayasayı ihlal” suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Ayrıca, Muharrem Demirkale için “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan, Bekir Yokuş için ise “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” ve “anayasayı ihlal” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istedi. Yavuz Karakaya hakkında da “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep edildi.

Savcı, sanıklar Volkan Şahin, Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç hakkında ise mahkumiyetlerine yeterli kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve adli kontrol tedbiri uygulanan sanıkların tedbirlerinin sürmesine karar verdi. Sanık ve avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlaması için süre verilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 16 ve 17 Temmuz’a erteledi.